Přívěsek: Rudooká vážka

Obtížnost: 1

Letní přívěsek se škeblí, který zvládne každý začátečník.

Materiál a pomůcky:


- kleště
- 1 ketlovací nýt (dlouhý 5cm)
- 1 broušené sluníčko rudofialové barvy,
- kovový (nebo plastový, metalizovaný) přívěsek tvaru vážky,
- 10 cm postříbřeného drátu o průměru 0,81 mm a škebli s dírou.


Od moře si dovezete škebli již s dírkou, nebo si ji navrtáte malým vrtáčkem. Dírka by měla být spíše blíže k tomu okraji škeble, který jste zvolili jako horní, nicméně ne úplně uprostřed -  asymetrie je v tomto případě žádoucí.

Na konci drátu zatočte jednoduché očko – uchopte drát kleštěmi co nejblíže ke konci a kleštěmi zatočte.

V zápětí je přetočte na druhou stranu a očku „zlomte krk“ -  tím ho vystředíte. Příložte drát očkem k dírce ve škebli a odstříhněte ho asi 1 cm od kraje škeble. I na tomto konci zatočte očko. Tento pojistný drátek zajistí škebli na nýtu tak, aby se nepřevažovala.

Vezměte nýt a navlečte na něj sluníčko, vážku, pojistný drátek a škebli. Přitlačte a nýt na zadní straně škeble zalomte směrem vzhůru.

Otevřte horní očko pojistného drátku a provlečte jím nýt. Očko zase zavřete.

Nýt uchopte blízko očka kulatými kleštěmi a zatočte co největší očko. Držte stále očko kulatými kleštěmi a konec nýtu uchopte plochými kleštěmi.

Konec drátu, který držíte plochými kleštěmi omotávejte kolem nýtu, dokud vám bude stačit drát. Zastřihněte a začistěte konec.

Pokud nevíte, na co byste hotovou vážku pověsili, zkuste dvojitou saténovou stužku – lesk krystalu a saténu k sobě skvěle ladí. Doprostřed stužky navlékněte kroužek, přehněte stužku na půl a oba konce provlékněte očkem přívěsku. Volné konce spojte k sobě pružinkou, zajistěte jí (stlačte poslední otočku pružinky na stužku) a na očko připevněte karabinu.

 Prima tvoření z pokladů moře a letní létání s vážkou!

Text a foto: Šárka Rooya a Markéta Štifterová

Použitý materiál zakoupíte na www.rooya.cz
Připraveno pro časopis Drn.

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí