Náramek: Rock'n Roll

Tento výrazný náramek byl inspirován širokými, punkovými koženými náramky a také rokenrolem, jen je přizpůsoben do trochu ženštějšího stylu. Jde o šitý šperk, který se skládá ze dvou vrstev, spodní síťka je ušitá z drobného rokajlu a na horní vrstvu jsou použity lucerničky. Místo lucerniček se ale dají použít i jiné broušené korálky nebo perly.

Nejdříve je třeba ušít spodní rokajlovou síťkuu. Na nit navlékněte jeden korálek a a provlékněte ho ještě jednou, tak aby vám nepadal z nitě dolů (stopkorálek). K němu pak navlečte dalších 20 korálků. Ten poslední (dvacátý první) si přidržte prsty, abyste jej neztratili, přidejte na nit dalších 13 korálků a jehlu protáhněte přidrženým korálkem. Vznikne vám smyčka. Navlékněte dalších 7 korálků a protáhněte jehlu osmým korálkem na navlečené niti, toto ještě jednou zopakujte. Nakonec navlékněte 9 korálků a oba konce nitě svažte, tak aby se nerozpojily, čímž vznikne základ.

Jehlu provlékněte zpět skrz 6 korálků, navlečte 7 korálků a prostrčte skrz osmý na již zhotoveném podkladu, zopakujte ještě dvakrát, až dojdete na konec. Můžete si všimnout, že vám vzniká síť „čtverečků“ kde mají vždy na jedné straně 3 korálky, jeden společný a 3 korálky. Na protáhnutou jehlu tedy navlečte znovu 9 korálků a provlečte skrz prostřední (tedy čtvrtý) korálek již hotového „čtverečku“, tak že vám vytvoří znovu krajní smyčku (čtvereček). Pak znovu navlečte 7 korálků a protáhněte skrz osmý korálek v pořadí, který je vlastně prostřední na již vytvořeném čtverečku. Zopakujte ještě jednou. Navlékněte znovu 9 korálků a jehlu protáhněte tím korálkem, kterým jste už prvně jehlu protahovali. Po protáhnutí jej jakoby přeskočíte a protáhnete zpět skrz 6 korálků, stejně jako na začátku. Teď už jen pokračujte v šití schématu stále dokola – nabrat 7 korálků, protáhnout osmým, na každém konci navléct 9 a udělat zpět smyčku.

Pokračujte v navlékání, dokud nebudete mít téměř požadovanou délku. Na zakončení podkladu je třeba zúžit jej na obou stranách. Můžete si všimnout, že se řady čtverečků vedle sebe střídají v počtu 3, 4, 3, 4. Když máte na konci ušitého podkladu 3 čtverečky, je třeba navázat už jen 2 a poté jeden čtvereček.

Když tedy dokončíte třetí čtvereček tím, že jehlu protáhnete korálkem, jehlou ten samý korálek přeskočíte a protáhnete jí zpět skrz 4. korálek. Naberete 7 korálků a protáhnete osmým, tak jak při předchozím šití. Zhotovíte tak 2 čtverečky, a pak znovu jehlou přeskočíte protáhnutý korálek a zpět protáhnete skrz 4 korálky, naberete 7 a naposledy protáhnete, tentokrát znovu 8. korálkem. To samé uděláte na druhé straně náramku. Nakonec vždy protáhnete jehlu společným korálkem, naberete lucerničku a znovu protáhnete společným korálkem.

Tak pokračujete po celé ploše náramku. Pak jen na jedné straně připojíte spojovacím kroužkem zapínání a na druhé prodlužovací řetízek.

Text, foto a schémata: Jana Pořická


http://www.fler.cz/jana-711


https://www.facebook.com/BizuterieYanny


Jana je z Třince, ale poslední 3 roky žije v Praze. K výrobě šperků se dostala při mateřské, když přemýšlela jak alespoň trochu obohatit rodinný příjem. Bavit ji to ale začalo až poté, když viděla, co všechno je možné z korálků vytvořit. Mimo jiné se věnuje i fotografování.

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí