Tkaní na stávku

Tkaní korálků na stávku je velmi jednoduchá a časově nenáročná technika. Možná proto je brána za dětskou kratochvíli, ale nenechte se zmást! Například v Japonsku se na stávku vyrábějí mimo drobných šperků například obrázky, stínítka lamp či kabelky.

Materiál a pomůcky:


Stávek - který si můžete vyrobit i svépomocí

Nit na osnovu - může být z různých druhů a tloušťky provázků. Nedoporučují se pružné materiály jako je například vlasec.

Nit na navlékání - by měla být slabší a v tomto případě se doporučuje vlasec, nejlépe o tloušťce 0,25 mm, nebo nit Nymo (popřípadě S-lon). Obojí je pevné a slabé, takže se vejde do ouška jehly a následně do otvoru v korálku. Nezapomeňte, že se každým korálkem protahuje nit minimálně dvakrát. Nedílnou součástí jsou i nůžky.

Korálky co nejpravidelnějších tvarů a stejné velikosti. Vhodný je skleněný rokajl nebo japonské korálky Miyuki Delica

Osnova

Na stávek navlékněte osnovu. Jednotlivá vlákna osnovy musí být od sebe vzdálená tak, aby se mezi ně vešly korálky, které chceme použít.

Přivažte osnovní nit k vodorovné liště upevněné na čelní straně stávku. Veďte nit přes zářezy k protilehlé straně. Tam přes druhé zářezy veďte nit, napněte a následně obtočte okolo čepu.

Takto upevněnou nit veďte zpět přes dvoje zářezy a nit. Utáhněte a obtočte okolo vodorovné lišty. Postup opakujte tak dlouho, dokud nebudete mít celou osnovu nataženou.

Pozor! Osnova musí mít vždy o jednu nit navíc, než je počet korálků v řadě, tj. pokud chcete pracovat s pěti korálky, musí mít osnova 6 nití.

obr. 1

Na první osnovní nit zleva navažte návlekovou nit dlouhou cca 1,5 m. Pokud se vám s dlouhou nití pracuje špatně, použijte kratší návlek, protože během práce lze osnovní nit navázat.

obr. 2

Na jehlu naberte korálky na první řadu podle rozkresu. Podvlékněte jehlu s nití a korálky pod osnovou.

obr. 3

Korálky prstem protlačíte do mezer osnovy, tím je zafixujete, a jehlu provlečete korálky zpět, ovšem tentokrát nad osnovou.

obr. 4

Postupujte vždy s navlečenými korálky směrem doprava pod osnovou a pouze jehlou s nití zpět doleva nad osnovou. V průběhu tkaní řady korálků přimačkávejte k sobě, aby byl utkaný tvar úpravný.

Ukončení

Po dosažení vhodné délky práce osnovní nitě uvolněte a hotový výrobek ze stávku sundejte. Nejjednodušší způsob zakončení spočívá v použití volně visících nití na obou koncích práce. Na každé straně zvlášť uděláte na nitích uzlíky a volné nitě spletete do copánku. Vzniklé copánky provléknete pružinkou. Otočku pružinky zmáčknete kleštěmi a tím vše upevníte. Na jednu pružinku navléknete kroužek, na druhou zapínání.

zdroj: Korálki 2/2011

text, schémata a foto: Eva Ulvrová

#Techniky Materiál #Vlna
Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí