Spona do vlasů: Rezeda

Máte-li chuť, můžete si dnes zkusit vyrobit květinovou sponu do vlasů – barvy a druhy korálků můžete zvolit podle své fantazie, nálady nebo třeba potřeb šatníku.

 

Text a foto: Irena Formanová

Archiv časopisu Korálky: 2016/05

Pomůcky :

nerezový drát průměr 1 mm a 0,3 mm

francouzkou mechaniku spony do vlasů délky 8 cm

skleněné, voskované perličky o průměru 3 nebo 4 mm – 45 kusů (rezavé – 15 ks, hnědé – 15 ks, krémové – 15 ks)

ploché malé kleště kombinované

kovadlinku

kladívko

Pás květů, který je základem motivu, vytvarujte ze silnějšího nerezového drátu. Drát pomocí kleští ohněte šestkrát tam a zpět.

Ohyby, které budou uvnitř květu, kleštěmi zmáčkněte, vnější ohyb nechte širší. Snažte se „okvětní plátky“ tvarovat spíše menší, asi na šířku kleští, pak vám pět kvítků vyjde zhruba na délku sponové mechaniky. Začátek drátu nechte asi 3 mm přesahovat tak, aby zasahoval zhruba do středu kvítku. Takto vytvarovaný drát stočte do kruhu, čímž vytvořte kvítek. Dále drát veďte pod kvítkem.

Další kvítek začněte tvarovat zhruba na délku okvětního lístku a postupujte stejně jako u prvního kvítku, vlnovku stočte do tvaru květu a drát veďte opět pod kvítkem ke kvítku dalšímu.


Tak pokračujete, až vytvořte všech pět kvítků.

Stejně jako na začátku ukončete drát zhruba uprostřed posledního kvítku.

Nyní přišel čas na tepání. K tomu potřebujete malou kovadlinku a kladívko. Pokud se Vám to tak líbí nebo z jiného důvodu nechcete tepat, základ může zůstat i nevytepaný. Tepáním dosáhnete rozšíření drátu a květy pak vypadají plastičtěji. Doporučuji květy před tepáním rozložit. Tepáním drátu přes drát by vznikly nepěkné otisky.

Postupně na kovadlince roztepejte všechny vnější ohyby všech okvětních lístků. Snažte se plochou kladívka tepat rovnoměrně.

Po vytepání drát opět stočte do tvaru kvítků.

Nyní dozdobíme nerezový základ spony skleněnými perličkami. Pro přichycení korálků použijte tenký nerezový drát. Nechte si asi 15 cm dlouhý volný konec a tenký drát uchyťte k základu ze silného drát tak, že jej dvakrát obtočíte kolem silného drátu v místě vnitřního ohybu okvětního lístku. Navlékněte perličku a drát opět uchyťte tentokrát jedním obtočením kolem základu v místě vnitřního ohybu následujícího okvětního lístku a tak postupuje kolem dokola celého kvítku.

Střed vyplňte perličkami tak, že konec tenkého drátu provlékněte zespoda mezi vnitřním ohybem silného drát a tenkým drátem po obvodu, navlékněte perličku a drát provlékněte ob jeden vnitřní ohyb zase zpět dolů. Pak pokračujte do sousedícího vnitřního ohybu ven, navlékněte další perličku a opět ob jeden ohyb dolů. Takto vyplňte střed třemi různobarevnými perličkami. Na pořadí barev zde příliš nezáleží. Při přechodu k vyplnění dalšího kvítku několikrát obtočte silnější základový drát a začněte opět obtočením vnitřního ohybu okvětního plátku.

Tak postupně vyplňte všechny středy kvítků, na konci tenký drát opět obtočte dvakrát, zapravte dolů a nechte asi 15 cm přesahovat. Volnými konci připevníte pás kvítků ke sponové mechanice.


Aby se vám se sponou lépe manipulovalo, před přichycením pásu květů ke sponové mechanice nejprve sundejte zacvakávací část. Konce drátů přichyťte do dírek na okraji spony.

Poté pás kvítků a mechaniku obtočte mezi každými dvěma kvítky tenkým drátem. Můžete postupovat oběma ponechanými volnými konci tenkého drát protisměrně. Ukončete opět dvojím obtočením tenkého drátu podél silného drátu základu.


Mechaniku opět zkompletujte.

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí