Ptáčci rozdávají radost v každé roční době. V zimě v krmítku, na jaře když vesele švitoří a neúnavně krmí ptáčata. V létě pak je můžeme pozorovat, jak se koupou v zahradním jezírku. Ale můžeme si i vyrobit ptáčka z polymerové hmoty a připnout si ho třeba na klopu letního saka! Projekt je jednoduchý, ptáčka zvládne i začátečník.
Text a foto: Zuzana Kracík Kudličková
Archiv časopisu Korálki 2013/03
tři balení polymerové hmoty, fialová, světle fialová a zelená
skalpel
vykrajovátka ve tvaru kytiček
dvě perličky o průměru cca 4 mm (fialovou a černou)
silikonové hladítko (není nutné)
tekutou polymerovou hmotu (není nutná)
strojek na těstoviny, pokud ho nemáte, vystačíte i s válečkem.
Jednotlivá balení zpracováváme ve strojku na těstoviny tak dlouho, až je hmota pěkně vláčná. Vyválíme pláty – tmavě fialový silný 6 mm, světle fialový, bílý a zelený po 1,5 mm.
Z tmavě fialového plátu vykrojíme skalpelem od ruky siluetu ptáčka ve velikosti přibližně 35 x 35mm. Kdo si na to netroufne, může si nejdřív vyrobit papírovou šablonu a tu pak vyříznout.
Takto vykrojeného ptáčka opatrně projedeme strojkem na těstoviny, tak aby byla výsledná tloušťka 3 – 4 mm. Tím se nám zaoblí a zjemní okraje, které pak ještě uhladíme silikonovým hladítkem, případně může posloužit i nějaký nástroj z manikúry.
Takto připravený podklad si můžeme ozdobit. Já jsem použila jemné otisky plastových vykrajovátek s motivy kytiček. Můžete ale použít i textury určené na polymerové hmoty, nebo nějaké zajímavé razítko. Zobáček vykreslíme tupou stranou skalpelu nebo párátkem.
Zobáček zvýrazníme barvou, která má krásné perleťové odstíny. Můžeme i lehce potřít zaoblené okraje ptáčka. Tuto barvu nanášíme prstem. Pokud jí nemáme, můžeme na zobáček po upečení použít akrylovou barvu.
Povrch světle fialového plátu, který jsme vyváleli na tloušťku 1,5 mm si zdrsníme. Můžeme použít speciální texturu, mně se ale nejvíc osvědčil obyčejný hrubší kartáč.
Z takto připraveného plátu vykrojíme kytičku odpovídající velikosti, v průměru asi 25 mm. Ze zeleného plátu vykrojíme menší kytičku a pak opět ze světle fialového ještě dvě nejmenší kytičky. Z malého kousku bílé hmoty rozválené na tloušťku 1 mm si vykrojíme kolečko o průměru asi 6 mm.
Nyní si ptáčka ozdobíme vykrojenými kytičkami. Nejprve si připravíme malou kuličku, kterou splácneme a položíme jí pod nejspodnější kytičku v místě, kde mají ptáci křídla. Tak dosáhneme větší plastičnosti.
Kytičku a oko dozdobíme perličkou nebo korálkem. Nejdříve si vytlačíme malý ďolíček např. tupější pletací jehlicí. Do ďolíčku kápneme kapku tekuté polymerové hmoty a pak vtlačíme korálek. Pokud nemáme tekutou hmotu nevadí, po upečení můžeme korálek do ďolíčku vlepit
Kytičku a oko dozdobíme perličkou nebo korálkem. Nejdříve si vytlačíme malý ďolíček např. tupější pletací jehlicí. Do ďolíčku kápneme kapku tekuté polymerové hmoty a pak vtlačíme korálek. Pokud nemáme tekutou hmotu nevadí, po upečení můžeme korálek do ďolíčku vlepit.
Pokud pracujeme se samotvrdnoucí polymerovou hmotou, necháme ptáčka zaschnout na dobu, která je určena výrobcem. Po vytvrdnutí hmoty otočíme ptáčka na zadní stranu, kápneme trochu tekuté hmoty, do ní vmáčkneme otevřený brožový můstek a překryjeme kolečkem vykrojeným z fialové hmoty, velkým tak aby překrýval spodní část brožového můstku. Ptáčka pak pečeme ještě jednou. Pokud nemáte tekutou hmotu brožový můstek můžete nalepit.