Náušnice: Citrínové

Jako první kvítí v nesmělém jarním slunci upoutají něžné náušnice s kamenem, který má trochu legrační název citrín. Je to šťastný a štědrý kámen a náleží k planetě Slunce. V tomto období je to právě Slunce, které vítáme po zimě s jeho hřejivými paprsky.


Text a foto: Kateřina Křivohlavá

Archiv časopisu Korálki 2012/02

Pomůcky :

asi 1 m drátu o průměru 0,5 - 0,6 mm (já použila drát, který nevyvolává alergické reakce, ale kdo není citlivý na nikl, může použít kterýkoli jiný)

2 citrínové olivky velikosti cca 12 x 6 mm

8 -12 středně velkých olivínových zlomků (neměly by být příliš drobné, aby se při práci nerozdrtily, ani příliš velké, aby náušnice nebyly moc těžké)

1 pár náušnicových háčků

 drát, o průměru 3 - 4 mm na výrobu kroužků (nebo 2 spojovací kroužky)

kulaté, ploché a štípací kleště

Začněte výrobou kroužků. Uštípněte si asi 8 cm drátu a několikrát ho pevně omotejte kolem pletacího drátu nebo jiné kovové tyčky malého průměru. Je potřeba, aby alespoň 2 otočky ležely těsně vedle sebe. Poté štípačkami odštípněte nepovedené otočky a konce drátů, až vám zůstane zhruba 1,5 otočky.


Tím jste získali velmi pevný kroužek, z kterého se nic nevyvlékne. Vyrobte ještě jeden. Kdo si na tento krok netroufá, může si koupit kroužky už hotové.


 


Plochými kleštěmi uchopte očko háčku a pohybem do boku ho pootevřete. Navlečte na něj vzniklý kroužek a očko zavřete.


 


 


 

Uštípněte asi 6 cm drátu, na konci vytvořte malé očko a navlékněte na něj citrín. Těsně nad citrínem drát uchopte špičkami kulatých kleští a palcem druhé ruky ho ohněte do strany.


 

Poté drát uchopte v ohybu silnější částí kleští, palcem levé ruky přitlačujte drát k čelistem a pravou rukou otáčejte kleštěmi na opačnou stranu než prve...

...tak, aby se drát nad citrínem překřížil.

Než začnete očko zavírat, vsuňte do něj kroužek na háčku. Poté kulatými kleštěmi sevřete nedovřené očko a levou rukou omotejte přečnívající drát mezi očkem a citrínem.

Počet otoček záleží na Vás. Přečnívající drát odštípněte. Vznikne tak očko zakončené elegantní spirálkou.

Pokud jste došli až sem, máte vyhráno. Další postup je totiž stejný - jen budete navlékat olivíny. Tedy: uštípněte drát, vytvořte očko, navlečte olivínový zlomek, připravte si druhé očko a před tím, než ho zavřete, nasuňte do něj to spirálkou ozdobené očko nad citrínem a vytvořte další spirálku. Takto navlečte 2 olivíny vpravo od citrínu a dva vlevo.

Postup pak opakujte ještě o patro výš, takže postupně navlečete 4 olivíny do kroužku, který jste si vyrobili hned na začátku návodu.


Nakonec si náušnici pořádně prohlédněte - možná zjistíte, že ještě není dostatečně košatá a bude potřeba někam přidat ještě jeden nebo dva olivíny - vždy totiž záleží na tvaru a velikosti použitých zlomků. Ve chvíli, kdy jste s výsledkem spokojeni, máte hotovo - tedy skoro - ještě musíte vyrobit druhou náušnici do páru.


 

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí