Náušnice: Sněženky

Když jsem šila tyto náušničky, vzpomněla jsem si na básničku F. Hrubína ze školní čítanky:

Táta včera na venku,

našel první sněženku,

a hned vedle petrklíč,

zima už je pryč.“Text a foto: Soňa Glumbíková
Archiv časopisu Korálki 2017/02

Pomůcky :

voskované perly, bílé, vel. 10 mm – 2 ks

voskované perly, zelené, vel. 3 mm – 4 ks

Toho Round 11/0 Opaque White – 5g (T11)

Toho Round 11/0 Lustered Mint Green – 6 ks, (T11Z)

ketlovací jehla - 2 ks, ketlovací nýt - 2 ks

náušnicové zapínání

Durathread/ S-lon

kleště ploché, kulaté a štípací

korálkovací jehla, nůžky

Na nit délky cca 70 cm navlékněte 10x T11. Konec nitě si namotejte na prst, aby vám korálky nesklouzly. Na jehlu navlékněte 1x T11 a jehlu všijte do předposledního navlečeného korálku.

Krátký konec niti odstřihněte až později, aby se uzlíky nejprve vtáhly do korálku. Navlékněte 1x T11 a jehlu všijte do nejbližšího korálku, nezáleží na tom, ze které strany.

Pokračujte dále a do každé mezery všijte 1x T11. Až ukončíte řadu, všijte jehlu do vedlejšího prvního korálku.

Znovu do každé mezírky všijte 1x T11.

Na konci řady jsou dva korálky vedle sebe, ty jen prošijte.

Přejděte na protější stranu lístečku – (viz obr. 4) a do každé mezírky opět všijte po jednom T11. Korálky, které jsou na konci řady vedle sebe jen prošijte.

Stejným způsobem šijte až do momentu, kdy vám na stranách lístečku zbývá jen jedna mezírka. Do vrcholů lístečku všijte 1x T11 a do mezírek po stranách také.

Dobře utahujte nit, aby se lísteček prohnul. Stejným způsobem ušijte tři lístečky, u dvou z nich konec nitě zapošijte a ustřihněte. U třetího lístečku vyjeďte nití z T11 na špičce, navlékněte 1x T11, druhý lísteček, 1x T11, třetí lísteček a ještě 1x T11. Vše stáhněte do kroužku...

...a ještě dvakrát dokola prošijte, aby dobře držel. Prošijte nit tak, aby vycházela z boční špičky jednoho z lístečků. Lístečky spojte také po stranách pomocí 1x T11Z tak, jak vidíte na obrázku.

Ještě jednou prošijte a přejděte do místa, kde budete připojovat další lísteček řadou korálků uprostřed lístku. Prošívejte korálky nahoru a dolů tak, jak vidíte na obrázku.

Stejným způsobem připojte i poslední lísteček, nit zapošijte a ustřihněte. Ušitý tvar spolu s voskovanými perlami navlečte na ketlovací jehlu, vytvořte na konci pomocí kulatých kleští očko (je-li třeba, ketlovací jehlu zkraťte) a zavěste na náušnicové zapínání. Na ketlovací nýt navlékněte ještě jednu zelenou perlu, vytvořte očko a zavěste na očko pod bílou perlu.

Tip:


Pokud šijete náušnice z rokajlu Miyuki 11/0, použijte do středu květinky voskovanou perlu velikosti 8 mm.

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí