Náhrdelník: Háčkovaná dutinka

V prázdninovém čísle časopisu Korálki 4/2010 najdete krásný náhrdelník Rozmarná Benátčanka od Štěpánky Stepule Horákové. Pokud nemáte zkušenost s háčkovanou dutinkou, tak zde najdete základ k této technice.

Materiál a pomůcky:příze Kordonet č. 40, hodí se i tu lze koupit v mnoha barvách
nit ,


Na šňůru z projektu Rozmarná Benátčanka potřebujete:
rokajl zelený pokov 11/0 (velikost 2 mm)
rokajl zelený se (velikost 4 mm)

Postup:

Nejdříve si navlékněte korálky na háčkovací přízi. Nejsnáze tak, že si do jehly navléknete cca 20 cm Nyma a konce svážete dohromady. Vzniklou smyčkou protáhnete háčkovací přízi. Korálky navlékáte pohodlně na jehlu a přes Nymo sesunete na bavlnku. Pro výuku techniky doporučuji návlek 5 korálků jedné barvy (A) a 1 korálek odlišné barvy (B), čímž vznikne dutinka se spirálou. Pro dvě spirály na dutince navlékněte korálky v následujícím pořadí: 2x A, 1x B, 2x A, 1x B…. a opakujte tak dlouho, dokud nemáte návlek šestinásobně delší, než je konečná délka dutinky.

Obr. 1

Začněte háčkovat: 6 řetízkových ok spojte pevným okem.

Obr. 2

Dále háčkujte krátkými sloupky dutinku cca 2 cm dlouhou, protože za tu budete zpočátku práci držet a korálky budou v prvních řadách přehlednější.

Obr. 3

Nyní si zkontrolujte, že máte dokola dutinky opravdu 6 řetízkových ok. Do každého oka v další řadě přiháčkujte korálek.

Obr. 4

Na konci první řady máte 6 korálků dokola. Korálky jsou postaveny dírkou kolmo k dutince.

Obr. 5

Dále háčkujte ve spirále – háčkem podeberte přízi nalevo od prvního korálku, který se přetočí tak, že dírka je nyní rovnoběžně s dutinkou....

Obr. 6

.....přisuňte další korálek a nad ním naberte háčkem přízi....

Obr. 7

......a protáhněte ji oběma očky na háčku.

Obr. 8

Tak pokračujte dokola, průběžně kontrolujte počet korálků dokola – musí jich být stále 6 – až spotřebujete všechny navlečené korálky.

Obr. 9

Nakonec háčkujte řadu jen přízí, tím se otočí i poslední řada korálků do správné polohy. Přízi odstřihněte a protáhněte posledním očkem.

Hotovo!!!

Dokončení

Dutinku bez korálků na počátku práce odstřihněte a zapošijte Nymem, kterým rovnou přišíjete i ketlovací jehlu. Na ní potom navlékněte kaplík, konec jehly stočte do očka a do něj připevněte zapínání.text a foto: Štěpánka Stepule Horáková

blog.rooya.cz