Brož: Nehynoucí květ

Možná jste se s modelínou Deco Clay již někde setkali. Pro mě i pro naší redakci je to ale nově objevený materiál, který nás nepřestává bavit. Jeho lehkost a jemnost, která se nedá přirovnat k polymerové hmotě, přímo láká k výrobě květin. Pomocí různých triků a s dávkou pečlivosti se dá dovést až k dokonalosti, takže jsou k nerozeznání od živých květů. Pojďme se pro začátek pustit do výroby mé oblíbené gerbery.

Autor: Dominika Doony Jiřičná

časopis KORÁLKI 2/2012

Pomůcky :

Deco Clay barvy bílé, žluté, zelené

brožový můstek

silikonové lepidlo

kancelářská folie

kartáček na nehty

váleček

manikůrní nůžky

jehla

řezák


Jako podložku pro práci použijte kancelářskou folii. Základní barvou je tu bílá, do které se přimíchávají ostatní barvy. Na střed květiny budeme potřebovat světle zelenou, kterou získáme při smíchání bílé se zelenou v poměru 1:5.

Z 2/3 světle zelené hmoty vymodelujte kapku, kterou na jejím zaobleném konci zdrsněte kartáčkem. Vytvoříte tím strukturu s malými dírkami. Zbytek zelené rozválejte válečkem až na tloušťku 1 mm do délky 20 cm. Po délce zařízněte řezákem, aby byla strana rovná a šířka pruhu byla přibližně 2,5 cm.

Stejným způsobem vyválejte bílou, ale seřízněte jí na tloušťku 0,5 cm.

Oba pruhy přiložte k sobě, aby se jen minimálně (3 mm postačí) překrývaly. Jemně poválejte válečkem z obou stran, aby se pruhy spojily a nechte 15 minut odpočinout na vzduchu. Poté nůžtičkami nastříhejte z bílé strany po celé délce.

Celý pruh omotejte kolem vytvořené kapky a konce navlhčete vodou, aby dobře přilnuly.

Ze žluté barvy vymodelujte 30 kuliček o průměru 1 cm. Kuličky, se kterými zrovna nepracujete, vložte do folie, aby zbytečně nevysychaly. Z každé vyválejte asi čtyřcentimetrový váleček, který na dlani ruky zploštěte dotenka. Na jedné straně by měl být krásně zaoblený a na druhé spíše do špičky. Jehlou nebo párátkem vytlačte čárky, tím vznikne struktura okvětního lístku.

Lístky skládejte jeden vedle druhého kolem středu květiny. Opět si pomožte navlhčením hmoty a poté lístky opatrně přimáčkněte ke středu.

Po dokončení první řady vkládejte další lístky mezi ty, co už tam jsou, dokud nespotřebujete všechny. Zkontrolujte, že na sebe nejsou lístky nalepené. Květinu nechte pár hodin odležet, aby se vám s ní dále dobře pracovalo a nedeformovala se. Spodek květu mírně šikmo uřízněte, aby pak pěkně seděla.

Dospodu jemně vtlačte brožový můstek, zalepte silikonovým lepidlem a překryjte tenkou vrstvou žluté nebo zelené modelíny.

Teď už stačí celou květinu a lepidlo nechat do druhého dne pořádně proschnout a nic vám nebrání nosit kousek svého jara na tričku nebo kabátku.


 


TIP: Pokud vás nebaví čekat než modelína vyschne, dejte výrobek do krabice se dvěma otvory. Do jednoho z nich vložte fén a zapněte na nejmenší výkon a teplotu. Pozor, pokud vzduch bude moc horký, modelína nabobtná, což je nežádoucí!


 

blog.rooya.cz