Prsten a náhrdelník z rokajlu ke sponě z Korálki 6/2009

Obtížnost: 1

Když jsem připravovala návod na francouzskou sponu, který najdete v čísle Korálki 6/2009 na straně 7, zalíbil se mi fialový rokajl natolik, že jsem se rozhodla vytvořit ještě prsten a náhrdelník. Zde je návod.

Materiál: , fialový různých odstínů a velikostí, jedna otočka na krk,

Ustřihněte si  2m vlasce, na konec  vlasce asi 10 cm od konce navlékněte 1rokajl a udělejte motanicový uzlík. Navlékněte dalších 6  rokajlů, přidejte dva rokajly a provlékněte 7 rokajlem z původní řady (obr.1). Tím vznikne začátek druhé řady.

Na vlasec navlékněte další rokajl, jeden rokajl ze základní řady vynechejte a další provlékněte(obr.2). Takto postupujte až na konec řady (vždy navlékněte jeden korálek, jeden ze základní řady přeskočte a další provlékněte).

Další řadu pokračujte podobným způsobem,navlékněte korálek provlékněte druhým korálkem z předchozí řady. Opět navlékněte korálek a provlékněte dalším korálkem z předchozí řady. Korálky, které provlékáte ze řady vystupují (obr.3). Takto vytvoříte základní pruh 8 cm dlouhý.

Vrchní vrstvu korálků vytvořte tím, že vždy provlékněte korálek ze základní řady. Navlékněte jeden nový a opět provlékněte korálek ze základní řady. Postup neustále opakujte. Pokud vám nějaký korálek nejde provléknout, tak ho jednoduše přeskočte, tím vzniknou nepravidelnosti ve vrchní vrstvě. Pro tuto vrstvu používáme různé velikosti a odstíny rokajlů (obr. 4,4a).

Hotový pruh navlékněte na paměťový drát a z každé strany můžete na drát navléknout rokajly. Paměťový drát na jedné straně zakončete očkem, na straně druhé paměťový drát 1,5 cm od konce přehněte přes kulaté kleště a vytvořte háček.


Prsten


Základní pruh vytvoříte stejně jako u náhrdelníku a ušijte jen 1,5 cm. Zakladní pruh bude mít přibližně čtvercový tvar.  

Poté přišijte základní pruh po obvodu k prstenu, a pak začnete tvořit vrchní vrstvu korálk (Obr. 5, 6)


text a foto: Darí Fejtková, www.dari.cz

blog.rooya.cz