Brož: Rubín v křídlech


Projekt byl vybrán z webové soutěže na téma Ovocný koktejl.


Uprostřed zimy se mi stala zvláštní věc. Ve dřevě, určeném na topení v kamnech, spala babočka. Přinesená do vytopeného obýváku rozmrzla a začala nám poletovat po bytě. Inspirovala mne, potěšila jako pozdrav jara, které tehdy vypadalo, že je předaleko. Vybrala jsem tedy rokajl ve své oblíbené červené barvě a začala šít.


text, schemata a foto: Barbora Foltová

hlavní foto: Konstantin

 

 

Achiv časopisu Korálki 3/12

Pomůcky :

5 g křišťálového rokajlu Preciosa 10/0

10 g tmavě červeného rokajlu Preciosa s průvlakem 10/0

1 g světle červeného rokajlu Preciosa 9/0

brožový můstek

2 červené mačkané korálky ve tvaru kosočtverce

vlasec o průměru 0,3 mm

korálkovací jehla, nit Nymo/S-lon


Tělo


Na tělo si ustřihněte asi 1 m vlasce, navlékněte 2 křišťálové korálky na jeden konec vlasce a do protisměru jimi protáhněte druhý konec.Korálky umístěte na prostředek. Dále navlékněte na jeden konec tři korálky a opět v protisměru protáhněte druhý konec vlasce, stejným způsobem pokračujte ještě jednou tři korálky a poté 35x čtyři korálky.Nyní se dostanete k očím: na oči použijte kosočtverečné korálky. Na jeden konec vlasce navlečte kosočtverečný korálek a červený rokajl, vlasec protáhněte korálkem zpátky (na obrázku černé), dál poslední čtveřicí křišťálových rokajlů a druhým kosočtverečným korálkem včetně červeného rokajlu, to stejné i na druhé straně.Na jeden konec navlečte tři křišťálové rokajly, provlečte v protisměru druhým koncem, navlečte ještě dvakrát dva a jednou tři křišťálové rokajly (na obrázku zeleně). Napněte mezi červené kosočtverečné korálky směrem k tělu, protáhněte opět vlasce červenými kosočtverečnými korálky a zauzlujte (na obrázku hnědě). Uzel zakápněte lakem na nehty nebo vteřinovým lepidlem, po zaschnutí konce odstřihněte.

Velké křídlo


Ustřihněte si asi 1,5 m Nyma, navlečte 4 křišťálové rokajly, 11 tmavě červených a opět 4 křišťálové, zauzlujte a zakápněte lakem na nehty. Nechte si asi 10 cm dlouhý konec pro snadnější pozdější ukončení a zapošití Nyma (na obrázku černě). Jehlu protáhněte dvěma křišťálovými rokajly, navlečte 2 nové křišťálové rokajly a protáhněte vedlejším v kruhu (steh rybí kost). Navlečte tmavě červený rokajl a provlečte prvním tmavě červeným rokajlem v kruhu. Navlečte další tmavě červený rokajl a provlečte třetím rokajlem v kruhu (steh peyote). Pokračujte až ke křišťálovým rokajlům. Kde mezi druhý a třetí rokajl opět navlečete dva nové zároveň (na obrázku  zeleně). Takto pokračujte, až budete mít 10 dvojic křišťálových rokajlů nad sebou. Pak navlečte poslední řadu, kdy místo dvou křišťálových rokajlů přidáte pouze jeden a místo tmavě červených rokajlů použijete větší světle červené. Druhé velké křídlo zhotovte stejným postupem. Protáhněte nit přes sloupec křišťálových rokajlů až k začátečnímu konci, kde nit zauzlujte, zakápněte lakem a zapošijte konce.

Malé křídlo


Ustřihněte si asi 1 m Nyma, navlečte 4 křišťálové rokajly, 9 tmavě červených a 4 křišťálové, dále pokračujte jako u velkého křídla. Při našívání poslední řady ze světle červených rokajlů přišijte malé křídlo k velkému přes tři světle červené rokajly. Druhé křídlo zhotovte stejně (pouze nit si ustřihněte asi 130 cm, aby bylo na zapošití a přišití křídel k tělu), ale přišijte ho prvními třemi světle červenými rokajly k druhému velkému křídlu a posledními třemi k prvnímu malému křídlu (obrázek A). Každé křídlo vždy nakonec zapošijte stejně jako u prvního. Jen u posledního křídla na závěr protáhněte nit samostatnými křišťálovými rokajly, které jsou ve středu u sebe (obrázek B). Křídla přišijte k tělu spolu s brožovým můstkem.

blog.rooya.cz