Brož: Lupínky z lakovky

Lakovka ametystová je nápadná fialovým zabarvením všech částí plodnic. Buďte i vy nápadní krásně fialovou broží na svých šatech, která je touto houbičkou přímo inspirována. Brož je jednoduše uháčkovaná z krátkých sloupků, takže víc z háčkování k vyrobení této brože umět nemusíte.

 

Text a foto: Eva Hašková senior


Archiv časopisu Korálky 2014/05

Pomůcky :

středně silná fialová příze, např. Katka

tenké příze fialových odstínů a zbytky hnědých či rezavých, např. Sněhurka, Etamin

háček číslo 4 a 10, jehla

knoflíky, korálky, kabošon apod. na dokončení

materiál na vyztužení

nůžky


Výroba základního kolečka:


Pracujte ze středně silné příze a háčkem č. 4. Čtyři řetízková oka spojte do kroužku a do něj uháčkujte 9 krátkých sloupků.

Krátké sloupky ve všech dalších řadách háčkovaných do kruhu vpichujte za zadní článek oka tvořícího krátký sloupek v předešlé řadě.

Přední články nám tak vytvoří soustředné kružnice stehů, které se dají snadno nabrat.


 


Vytvoříte si tak základní kruh z 9 řad, asi 7 cm velký. Přidáváme spíš intuitivně, přibližně takto: 1. řada je z 9 krátkých sloupků, ve 2. řadě do každého 2. sloupku uháčkujte dva krátké sloupky, 3.řada: do každého 3. sloupku 2 krátké sloupky, 4. řada: do každého 5. sloupku 2 krátké sloupky. V páté až deváté řadě uháčkujte dva krátké sloupky do každého 7. sloupku. Každou řadu spojte pevným okem a začněte jedním řetízkovým okem.Vypracování plastických prvků:


Pracujte z tenkých přízí, háčkem číslo 10. Naplánujte si rozložení plastických „vln“- můžete si ho nakreslit.

...nebo postupovat podle představy v hlavě. První oko zachyťte za jeden steh vzniklý z předních článků krátkých sloupků.

Postupujte pak dál, tak že krátké sloupky zachytáváte za tyto stehy tvořící soustředné kružnice. Jdete-li z kružnice do kružnice, udělejte 2 krátké sloupky za jeden steh, jdete-li po kružnici, stačí jeden krátký sloupek za jeden steh.

Pak se vracíte...

...a háčkujete asi 5 či 6 řad krátkých sloupků v této linii. Takto postupně brožku zaplňte „vlnami“ různých barev i výšek podle nákresu či svého vkusu.

kompletování a dokončení:


Mezi vlny umístěte a přišijte knoflík, korálky, kabošon – nechte se vést svým vkusem. Všechny pracovní nitě nechávejte na spodní straně základního kolečka. Uháčkujte spodní krycí kolečko, tentokrát sloupky píchejte pod oba články předešlých sloupků a přidávejte stejně jako u základního kolečka.

Na kolečko přišijte brožový můstek a jeho tělo schovejte pod uháčkované kolečko (obr. 10).

Obě kolečka, mezi které je dobré dát pro zpevnění ještě kolečko vlizelínu či vatelínu, po obvodu sešijte.

blog.rooya.cz