Náhrdelník: Modrý na lanku

Obtížnost: 1

Jednoduchý projekt hotový za 20 minut, vhodný pro každého začátečníka.

Materiál:
Satin silver-průměr 0,38 mm
5 g kamínků-barveného howlitu (nepravý tyrkys)
modrý s černým průtahem
18 kusů stiskacího 1,3 mm nebo menšíZ nástrojů:

ploché kleště
nůžky

 


Ustřihneme si cca 45 cm lanka jako základ a 4 asi deseticentimetrové kousky na návěsy (nemusí být stejně dlouhé). Nyní ve vzdálenosti asi 18, 21, 24,5 a 28 cm (rovnoměrně) od jednoho konce připevníme návěsy k základovému lanku podle obrázku. Provedeme to tak, že vždy obě lanka (návěs a základ) umístíme do stiskacího rokajlu a ten tlakem plochých kleští stiskneme tak, aby se nemohl ani hnout. Lze použít i speciální krimpovací kleště, ale o tom až někdy příště (obr. 1a, 1b)


Na každý „vous" návěsu navlečeme skleněný rokajl, kamínek a další skleněný rokajl a na konci opět stiskneme stiskací rokajl plochými kleštěmi. Vlevo i vpravo od posledního návěsu asi ve vzdálenosti 2,5 cm stiskneme stiskací rokajly, navlečeme opět sestavu skleněný rokajl-kamínek-skleněný rokajl a nakonec stiskací rokajl, který opět stiskneme tak, aby se neposunoval.


Lanko zastřihneme na délku, která nám vyhovuje. Na jeden konec lanka navlečeme kalotu podle obrázku a na konci lanka stiskneme stiskací rokajl.


Misky kaloty jemně uzavřeme prsty nebo plochými kleštěmi, čímž skryjeme stiskací rokajl. Na háček zavěsíme karabinku – kulatými kleštěmi z háčku vytvoříme „šnečka" (obr. 4a, 4b).

Stejně postupujeme na druhém konci lanka, jen místo karabinky zavěsíme protikus, v tomto případě dvojitý kroužek.

Šperk, který jste možná viděli v bižuterii za nemalý peníz, je hotový za 20 minut a s náklady na materiál do 35 Kč.

Těším se na vás u nás v korálkovém království
Vaše Šárka Rooya


text a foto: Šárka Rooya
připraveno pro časopis Tvořivý Amos - 5/6 2007

blog.rooya.cz