Prsten: Smaragdová perla

Obtížnost: 1

Návod byl publikován v čísle Korálki 1/2009.

Starší (samozřejmě i nová) čísla časopisu Korálki si můžete koupit na www.koralki.cz v rubrice Kusový prodej časopisu,
nebo v prodejnách Rooya.

Materiál:
cca 10x (počet se mění dle šířky prstu)
4x
2x
1x
zlatý rokajl 11/0

Na cca 50 cm dlouhý drát navlékněte postupně jeden rokajl, jednu perlu 4 mm, jeden rokajl, jednu perlu 5 mm, jeden rokajl, jednu perlu 4 mm, jeden rokajl a uzavřete křížem do perly 4 mm tak, že z každé strany perly kouká polovina drátu.

Na oba konce drátu navlékněte po dvou rokajlech a opět uzavřete křížem do perly
4 mm. Pokračujte navlékáním do požadované velikosti prstu, na který prsten děláte.

Uzavřete tak, že na jednu stranu drátu navléknete jeden rokajl, jednu perlu 4 mm, jeden rokajl, totéž na druhou stranu drátu
a uzavřete křížem do perly 5 mm.

Teď musíte prsten složit jako lego, abyste ho mohli spojit. Mohla bych to tu dlouhosáhle popisovat, ale opravdu si myslím, že je to zbytečné, nemluvě o tom, že bych se do toho mohla zamotat a měli bychom náušnice :-).

Novým kouskem drátu cca 25 cm spojíte prsten tak, že provléknete drát korálkem označeným hvězdičkou. Pak na jednu stranu drátu přidejte tři rokajové korálky a na druhou stranu drátu jeden (na obrázku vyznačeno modře). Pokračujte do dvou rokajlů hotové části složeného prstenu, a to po obou stranách. Po provlečení opět přidejte na jednu stranu drátu tři rokajové korálky a na druhou jeden a uzavřete křížem do posledního rokajlu, který je na hotové části prstenu.

Spojením obou konců vznikl prázdný kroužek ze zlatého rokajlu, do kterého vsaďte smaragdovou perlu. A to tak, že na oba dráty, které koukají z rokajlu po uzavření v předchozím kroku, navléknete perlu 5 mm a překlopíte ji do vzniklého kroužku ze zlatého rokajlu. Upevníte křížem do protějšího zlatého rokajlu (který se nám nabízí po směru drátů – viz obrázek.

Drát, který nám zůstal, provlékněte libovolným způsobem, abychom prsten zpevnili. Na konec zbytek uštípněte a začistěte.


 


PS: Řeknu vám, že byla větší práce postup popsat, než vyrobit vlastní prsten :-D

text a foto: Vratislava Wolfová

blog.rooya.cz