Náušnice: Sněženky

Obtížnost: 2

Tihle stateční poslové jara, samotné symboly jarního rašení, nemohou v jarním čísle Korálki chybět. Letošní verze je hodně realistická a navíc znásobená, protože kytička tentokrát zdobí malé Fimo korálky. Návod popisuje výrobu náušnic, ale jeho součástí je i inspirace pro další využití nápadu.

Návod byl publikován v čísle Korálki 2/2010

Materiál a pomůcky:
hmota Fimo č. 0, 10, 53, 56, 37, 9 (Možno použít i samotvrdnoucí hmotu)
podložka, ulamovací nožík
strojek na těstoviny
jehla, ketlovací nýty a ketlovací jehly
náušnicové zapínání
kovové korálky ve tvaru kytiček

Z bílého Fima si vyválejte váleček, který z jedné strany vytvarujte mezi prsty do tvaru kapky. Rozdělte na tři dílky, ty pak spojte tenčími částmi k sobě a vytvarujte květ.

Z černého Fima si vyválejte tenký plát ve strojku na nudle na stupeň č. 1. Tento plátek seřízněte na šířku květu a obalte.

Namíchejte si odstín zelené. Do Fima č. 53 přidejte kousek tmavě zelené 56, přibližně v poměru 5:1. Důkladně promíchejte, nejlépe ve strojku. Vyválejte plát na stupni č. 7 a přeložte napůl. Z tohoto plátu si uřízněte plátek stejně široký jako květ, ze kterého bude stonek, a obalte ho z jedné a z druhé strany černým tenkým plátkem. Dále si připravte listy stejným způsobem, jen tloušťka listů bude o polovinu větší. Nakonec si vymodelujte horní, zelenou část květu, kterou také obalíte černým plátkem a pak sestavíte celou sněženku.

Namíchejte si nebesky modrou barvu, že do bílého Fima přidáte malý kousek modré č. 37. Důkladně promíchejte a vytvarujte sníh okolo stonku sněženky.

Namíchejte si světle žlutou barvu. Do bílého Fima přidejte žlutou č. 10 v poměru přibližně 4:1. Důkladně promíchejte a postupně vyplňte místa okolo sněženky, až vytvoříte pravidelný tvar válce.

Válec pořádně promačkejte, aby se vše spojilo a pak začněte komprimovat a zmenšovat postupným vytahováním a mačkáním od středu do kraje.

Váleček silný přibližně 3 cm doválejte na podložce do pravidelného válečku a odkrojte kraje až tam, kde se nám objeví celý vzorek. Vyválejte si žlutý plátek na stupni č. 3 stejně široký jako je obvod válečku a jednou dokola obalte. Totéž udělejte ještě s plátkem černého Fima a ještě jednou obalte. Nyní máte vzor kompletní.

Váleček si zmenšete na požadovanou velikost korálků vytahováním a mačkáním opět od středu a na závěr lehce doválejte na podložce. Pokud byste váleli váleček na podložce hned, vzor by se vám zdeformoval a přetočil. Nakrájejte si korálky přibližně 5 mm silné, šroubováním propíchněte dírky a dejte na plech s papírem. Pečte 25 minut při 125 C.

Z upečených korálků si zkompletujte náušnice. Na ketlovací nýt navlékněte korálek a kovovou kytičku, udělejte kleštěmi očko a spojte s ketlovacím nýtem. Na něj navlékněte další korálek a kytičku a kleštěmi udělejte očko. To samé opakujte ještě jednou. Na poslední očko navlékněte náušnicové zapínání. Stejným způsobem si zhotovte druhou náušnici.

Na obrázku je ukázka dalšího zpracování vzoru.

text: Marta Špalková
www.fimokoralky.estranky.cz
foto: Pavel Zvirze Zvěřina


Marta žije v Kladně a věnuje se především tvorbě z polymerové hmoty. Vede Fimo kurzy, publikuje v kreativních časopisech a svou dovednost předvedla i v televizi. Dále se věnuje mnoha dalším technikám drátování, korálkování a v poslední době tvoření s papíru.

Časopis Korálki si můžete koupit v obchůdcích Rooya a na webshop.rooya.cz, kde jsou k dispozici i starší čísla. Aktuální číslo Korálki je možné koupit ve vybraných obchodech s kreativními potřebami a na stáncích PNS.
Předplatné zajišťuje firma Send Předplatné pro ČR a L.K. Permanent pro Slovensko.

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí