Dekorace: Temari křídla

 

Úvod

Temari je pradávně japonské umění vyšívaných míčků. Pomocí ornamentů vyšitých na temari si tak kdysi lidé přáli štěstí, bohatství, dlouholetost a zdraví. Maminky a babičky vyšívaly míčky dcerám ke sňatku, temari bylo důležitým dárkem k narození dítěte, nosily se do chrámů jako dárek bohům. Dnes je umění temari dobře známo po celém světě a zůstává krásným tvořením pro radost.

 

Obtížnost - 2

Připravila: Julija Tormyševa

Pomůcky :

polystyrenová koule Ø 6 cm 

kousek bavlněné látky 20x20 cm

tmavě-modrá bavlněná šicí nit (min. 500 m)

vyšívací příze (Perlovka, Norma, Tulip atd.)

kovová příze (zlatá nebo stříbrná)

dlouhá jehla, nůžky, krejčovský metr, špendlíky s barevnými hlavičkami

Kuličky obalte látkou a několikrát omotejte modrou nitkou (obr. 1).

Vyrovnejte záhyby látky a poté kouli důkladně omotávejte, dokud úplně neskryjete podkladovou látku. Konec nitě zapošijte a odstřihněte (obr. 2).

Pomocí krejčovského metru rozdělte kouli na šest stejných částí (meridiány). Nejdříve označte střed koule (rovník). Špendlík s červenou hlavičkou vpíchněte do koule a označte si tak jižní pól. Přiložte krejčovský metr těsně k špendlíku (obr. 3).

Obtočte kouli krejčovským metrem a rozdělte ji na půlky. Vpíchněte špendlík s bílou hlavičkou na protilehlou stranu. Takto si označte severní pól (obr. 4).

Pomocí krejčovského metru rozdělte vzdálenost mezi červeným a bílým špendlíkem na polovinu a označte si ji žlutými špendlíky proti sobě na obou polokoulích. Takto si označte polohu rovníku (obr. 5).

Vzdálenost mezi dvěma žlutými špendlíky rozdělte pomoci krejčovského metru na třetiny a taky je označte žlutými špendlíky (obr. 6). Opět proveďte na obou polokoulích.

Takto budete mít vpíchnuté kolem koule 6 špendlíků se žlutými hlavičkami (obr. 7). 

Navlékněte si do jehly kovovou nit., druhý konec zatím neodstříhávejte. Vpíchněte jehlu těsně vedle červeného špendlíku a protáhnete několik centimetrů pod nitky podkladu (obr. 8).


Odložte jehlu, na konci kovové niti udělejte uzlík a zatáhněte ho pod nitě na kouli tak, aby nebyl vidět (obr. 9).

Od červeného špendlíku na jižním pólu táhnete nit‘ k bílému špendlíku na severním pólu přes žlutý na rovníku (obr. 10).

Po druhé straně se vraťte zpátky přes žlutý špendlík k červenému (obr. 11). 

Opakujete postup, a omotejte nit’ kolem koule šestkrát přes všechny žluté špendlíky, dokud na kouli nebude šest meridiánů,  překřížených na pólech u červeného a bílého špendlíku. Odměřte délku niti jako přibližně dva objemy koule a odříznete konec. Na všech překříženích kovových nitě zafixujte jích malým křížovým stehem (obr. 12 – 12 a).

Na jedné straně rovníku tří meridiány střídavě rozdělte krejčovským metrem na půlky a označte je červenými špendlíky (obr. 13).

Začněte vyplňovat vzor. Konec vyšívací příze naberte do jehly a zafixujte stejně jako na obr. 8. Jehlu s přízí vytáhněte těsně vedle centra zleva od meridiánu  a udělejte první křížkový steh kolem sousedního meridiánu zprava (obr. 14).

Vpíchněte jehlu zleva (!) od meridiánu, protáhněte pod zlatou nitkou, zachyťte několik modrých niti, a vytáhněte jehlu z druhé strany (obr. 15 – 15 a).

Zopakujte postup na všech šesti meridiánech a stejným způsobem udělejte 6 - 7 řádků (obr. 16).

Protáhněte konec příze několik cm pod modré nitě a odřízněte. Pro snadné počítaní řádků doporučuji označit začátek výšivky špendlíkem jiné barvy.


Dále pokračujte s vyšíváním jenom na meridiánech označených červenými špendlíky. Vyndejte jehlu z příze vedle červeného špendlíku zleva od meridiánu. Protáhněte nit‘ k sousednímu meridiánu, označenému červeným špendlíkem a udělejte křížkový steh vedle již vyšitého centra (obr. 17).

Pak protáhněte nit‘ k třetímu špendlíku a udělejte křížkový steh vedle něj (obr. 18).

Vraťte se k prvnímu meridiánu a udělejte steh vedle centra (obr. 19).

Protáhněte nit‘ k červenému špendlíku a udělejte steh vedle něj. Další steh udělejte vedle centra na meridiánu s druhým červeným špendlíkem a ještě jednou udělejte steh na sousedním meridiánu vedle centra (obr. 20).

Poslední steh udělejte u tohoto špendlíku, od kterého jste začínaly vyšívat. Máte vyšitý první řádek křídel (obr. 21).

Dále odstraňte špendlíky a zopakujte postupy 17 – 21, dokud se vyplnění křídel nedostane k rovníku (obr. 22).

Stejným způsobem udělejte vzor na druhé straně. 

Copyright © 2007-2022 Šárka JiřičnáNastavení soukromí