Dekorace: Ptáček levandulový

Technice wire-wrappingu jsme se věnovali už několikrát, tentokrát přichází autorka s půvabným čistým tvarem ptáčka, který je dozdoben průsvitnými korálky v různých odstínech a velikostech. Protože je malířka, přináší i pár zajímavých tipů ohledně vytváření podkladové kresby pro šperk.

Text a foto: Dana Doubravová

Z archivu časopisu Korálki č.3/2013

Pomůcky :

Materiál a pomůcky:

drát měděný barvený lakovaný v světlemodré barvě síly 1mm (přibližně dvě otočky)

drát měděný barvený lakovaný v světlemodré barvě síly 0,3mm (asi 1 m)

skleněné korálky různých velikostí v modrých a fialových odstínech

kulaté ketlovací kleště; štípací kleště

jemný pilník (může být i na nehty)

pinzeta (pro ty co mají krátké nehty)

kleště se silikonovými čelistmi (nejsou nutné)

papír a tužka s gumou

Základem drátovaného šperku je kresba. Ptáčka (či cokoliv jiného) si nejdříve nakreslete. Pokud budete vymýšlet vlastní tvar, myslete na dvě důležité věci. Začátek i konec drátu musí být zatočený - dráty nesmí nikde trčet. Tvar by měl být plynulý a nakreslený "jedním tahem", aby bylo možno ho utvořit z jednoho kusu drátu.


Jste-li spokojeni s kresbou, odhadněte délku drátu a odštípněte jej. Na ptáčka potřebujete asi 30 cm (dvě otočky) drátu silného 1mm. Drát si lehce srovnejte protahováním v prstech. Tím ho zároveň zahřejete i změkčíte a bude se vám s ním lépe pracovat. Jemným pilníkem si zabruste jeden konec a kulatými kleštěmi ho zatočte.

Drát si přiložte na kresbu, prsty jedné ruky si ho přidržujte a druhou ho ohýbejte podle kresby. Volnější oblouky jdou lépe ohnout v prstech, navíc na drátu nezůstanou stopy kleští.

Na menší ohyby (křídlo, ocásek, zobáček) použijte kulaté kleště. Snažte se, pokud to jde, ohýbat drát tak, že si ho podržíte v kleštích a podle kleští ohýbáte drát. Čili nikoliv kleštěmi ohýbat drát, ale prsty ohýbat drát okolo kleští. Ohyb je tak jemnější a drát se neotlačí.

Kleštěmi udělejte poslední otočku. Nedotočte ji úplně, odhadněte konec a ten uštípněte. Nedotočený konec drátu opatrně obruste a dotočte kleštěmi.

Konec křidélka otočte v pravém úhlu od tělíčka. Pokud máte, použijte silikonové kleště, ale rukou to jde taky.

Křidélko je potřebné otočit právě v této fázi. Pokud byste otáčeli křidélko u ptáčka, který je již omotaný drátem, mohla by se vám celá práce zdeformovat. Za protočené křidélko později ptáčka zavěsíte. Mohly byste ho sice nechat i rovné a zavěsit pomocí kroužku, ale tento způsob dodá přívěsku zajímavý efekt.

Základ ptáčka je hotový, ještě ho můžeme trochu poupravit buď rukou, nebo kleštěmi se silikonovými čelistmi, které nezanechají otlaky.


 Na omotávání si odstřihněte asi 30 – 40 cm drátku. Korálky vybírejte podle velikosti, tak, aby přesně padly do určeného místa. Použití většího nebo menšího korálku zdeformuje tvar ptáčka. Vsuňte drátek do korálku, otočte kolem jednoho drátu,

protáhněte nazpět korálkem, otočte kolem druhého drátu, opět protáhněte korálkem, utáhněte a krátký konec uštípněte. Konec drátku je tak schovaný v korálku.

Vyberte korálek do horní řady, protáhněte ho drátkem, obtočte drátek okolo horního drátu, protáhněte nazpět korálkem a vytáhněte z korálku kolem drátu z opačné strany, než z které do korálku vlezl. Tak sedí korálek přesně uprostřed mezi dvěma dráty. Udělejte potřebný počet otoček a připevněte korálek ve spodní řadě. Tímto způsobem pokračujte až do vyplnění celého ptáčka korálky. Pokud vám dojde drátek, jeho konec schovejte v korálku a stejně tak i začátek nového.

Zbylé části drátu, které potřebujete spojit, obtáčejte ozdobným způsobem. Veďte vždy jednu nebo více otoček pravidelně a co nejpečlivěji. Obtáčejte křížem z jednoho drátu nazpět na druhý.

Pokud se vám "povedlo" někde odřít drát, obtáčením drátkem toto místo hezky schováte.


 


Nakonec už zbývá jen vybrat vhodný závěs a čekat, jestli se neozve cvrlikání.

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí