Spona: Ledové srdce

Mé spony do vlasů vznikly jako z nouze ctnost - moje husté, pevné a dlouhé vlasy se nevešly do běžně prodávaných spon a skřipců, a tak jsem od jehlic a pastelek zapíchaných do drdolu postupně přešla na dráty. Spony jsou mojí srdeční záležitostí, neustále si vymýšlím další tvary a typy a dnes už zdobí spoustu dalších nositelek.

obtížnost: 2

Text a foto: Jana Zapletalová

www.fler.cz/jusnina

z archivu časopisu Korálki 2015/1

Pomůcky :

černý železný drát Ø 1,6 mm na kostru spony a jehlici

drát Ø 0,4 mm na výplety a spojování jednotlivých částí

směs modrých korálků (rokajl, ohňovky)

kulaté a štípací kleště

kladívko a kovadlina

Nejprve si ustřihněte silnější drát, který bude tvořit srdce, 2x délku 13 mm, 2x 26 cm. Z každého z nich vytvarujte pomocí kleští srdíčko. Drátek v půlce uchopte do kulatých kleští a pomocí prstů ohněte křížem přes sebe. Konce drátku pak pomocí kulatých kleští stočte dovnitř, tím se srdíčko vytvaruje. Do konečného tvaru ho upravte pomocí prstů.

Srdíčka na kovadlině lehce vytepejte, drát se tím zpevní.

Položte si všechna čtyři srdíčka dohromady na podložku do podoby budoucí spony a nachystejte si směs korálků.

Vezměte tenký drát (0, 4 mm) a začněte s výpletem od spodní strany srdíček.

Na drátek si navlékněte vždy jen tolik korálků, aby vyplnily mezeru mezi menším a větším srdcem, dvakrát vždy obtočte okolo silnějšíhodrátu a pokračujte na protější stranu. Je dobré postupovat současně z leva i zprava, aby byly rozestupy mezi velkým a malým srdcem stejné na obou stranách.

Po vypletení obou částí je spojte drátkem dohromady na dvou místech, tam, kde se dotýkají vršky velkých srdíček.

Stačí 3 - 4 otočky, které pro začištění stiskněte plochými kleštěmi. Takto se začistí veškeré konce drátků, které by mohly někde překážet a potažmo škrábat, a samotná spona je hotová.

Podobným způsobem vytvoříte i jehlici. Není nutné, aby byla dlouhá jako spona, nejdříve si sponu přiložte k drdolu, abyste zjistila, jak dlouhou jehlici budete potřebovat. Já jsem použila drát dlouhý 36 cm. Ten v půlce přehněte, volné konečky ohněte 4 - 5 cm od konce drátu do tvaru písmene V, konce pomocí kulatých kleští stočte dovnitř a prsty dotvarujte do tvaru srdíčka. Těsně pod rozdělením drát několikrát omotejte 0,4mm drátkem a pak začněte s výpletem, stejným způsobem jako u spony. Směs korálků postupně navlékejte na drátek tak, aby vyplnil vyplétanou část a na protilehlé straně vždy 2x omotejte okolo silnějšího drátu.

Nebude-li spona držet hned napoprvé, zkoušejte to vícekrát, každá z vás si jistě svůj způsob najde. Spona v této velikosti je určena pro dlouhé vlasy, alespoň do půlky zad. U kratších vlasů doporučuji drátky o 1-2 cm zkrátit, a tím celou sponu zmenšit.

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí