Náhrdelník: Rudá květina

V tématické soutěži Zimní královna jste v roce 2012 přisoudili tomuto projektu 3. místo. Kombinuje různé šicí techniky, výsledný šperk působí velmi luxusně. V černočervené barevnosti vzbuzuje pocity vášně, ale zkuste si jej představit i v jiné barevnosti, anebo v kombinaci matných a lesklých korálků. Technika je náročná, ale velmi inspirativní..

Obtížnost: 3

text, foto a schéma: Petra Macigová

z archivu časopisu Korálki 2012/01

Pomůcky :

2 g rudých Miyuki Delica 11/0 (A)

10 g lesklých červených Toho korálků 15/0 (B) nebo Miyuki 15/0

5 g lesklých černých Toho korálků 15/0 (C) - nebo Miyuki 15/0

1 g tmavě červených Toho korálků 11/0 (D) -nebo Miyuki 11/0

3 g černých korálků (ideálně Toho) 11/0 (E) - nebo Miyuki 11/0

1 rivolka tmavě modrá až černá o průměru 12 mm

6 broušených sluníček tmavě červených

2 černé mačkané korálky ve tvaru kytičky

korálkovací nit a jehlu

Na nit navlečte 32 korálků A, uzlíkem spojte asi 15 cm od konce do kruhu a kratší konec zapošijte a zastřihněte.

Na delší konec navlékněte korálek A, sousední korálek přeskočte a provlékněte následujícím. Takto dokola šijte peyotovým stehem, celkem přidejte 16 korálků A.

Nakonec nezapomeňte protáhnout nit i prvním korálkem z nově přidané řady. Stejným způsobem ušijte 2 řady s korálky B, celkem 32 korálků. Důkladně utahujte, korálky B jsou menší než A, a díky utahování se kroužek uzavře a rivolka v něm bude pěkně držet.

Po došití dvou řad se šikmo přes dříve udělané řady vraťte na opačnou stranu kruhu.

Vložte rivolku lícem k právě došitým řadám.

Udělejte opět 2 řady s korálky B. Nezapomínejte utahovat. Nyní je střed květiny hotový. 

Jehlou se vraťte do prostředního kruhu tvořeného korálky A. 

Raději se vracejte postupně, než všemi korálky naráz. Při velkém tlaku by mohl korálek prasknout. 

Vytvořte základy lístků. Navlečte 11 korálků B a 3 korálky C a posledním navlečeným korálkem B se vraťte. Na vrcholu vznikne malé kolečko.

Dále šijte peyotovým stehem. Navlečte 5 korálků B, provlečte prvním navlečeným korálkem B u báze lístku a sousedním korálkem A z prostředního kruhu kolem rivolky. Udělejte další základ lístku a opět provlékněte dalším korálkem A prostředního kruhu. Takto udělejte celkem 16 základů lístků.

Pro dodělání lístků veďte jehlu 1. a 2. korálkem B ze základu lístku.

Peytovým stehem přidejte 4 korálky B, poté současně 2 korálky C a jehlu provlečte posledním navlečeným korálkem B. 

Postupně přidejte 3 korálky B a jehlu poté provlečte korálky B z předchozích řad. Podle nákresu na obrázku provlečte jehlu na opačnou stranu lístku a zopakujte předchozí a tento krok.

Opět přejděte na druhou stranu lístku (stejně na konci přdchozího kroku). Veďte jehlu šikmo skrz 3 korálky B, poté postupně přidejte 2 korálky B, následují 2 korálky C současně a pak se vraťte posledním přidaným korálkem B. 

Přidejte poslední korálek B a vraťte se k bázi lístku, přejděte opět do druhé poloviny lístečku a kroky zopakujte.

Poté nit prošijte šikmo všemi korálky směrem k bázi, včetně korálku nejblíže k obvodovému kruhu, prošijte sousedním korálkem A z obvodového kruhu, a začněte s dokončením dalšího lístku. Takto dodělejte všech 16 lístků. Poté práci zakončete, nit s uzlíkem zapošijte a začistěte.

Kytička je zavěšena na šňůrce šité stehem St. Petersburg (viz. Korálki 3/2011). Začněte z rubové strany kytičky, kde je zapošijete za korálky A z vnějšího kruhu označených tečkou.

Prostřední korálky jsou korálky E, červené jsou B, a malé černé po stranách jsou C. Po 10 cm navlečte sluníčko Swarovski, mačkaný korálek a zase sluníčko, a dodělejte dalších zhruba 8 cm opět stehem St. Petersburg.


Poté udělejte šité koncové zapínání (najdete v časopise Korálki 1/2011). Tyčinka je z korálků B a C, na konci ozdobená sluníčky Swarovski a jedním korálkem C. Na kolečko použijte podle návodu korálky C, A a D. Tyčinku i kolečko připevněte k závěsu.

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí