Náhrdelník: Rosalie

I když se korálky Flower jen tak jednoduše navléknou, krásně do sebe díky svému tvaru zapadají. Ale to je málo, musí se to přece dát využít i jinak, napadlo mne, když se mi dostaly do rukou. Hrála jsem si a zkoumala, co by se z nich dalo ještě udělat, až se nakonec vyloupla Rosalie, slečna v barvách magnolie.

Text a foto: Marta Qítko Nevrlá 

Pomůcky :

korálky Flower - 95 ks
pohanka - 20 ks
rokajl - vel. 12 - 20 g
postříbřené komponenty - kaloty, zamačkávací rokajl
ozdobné zapínání
bižuterní lanko - stříbrné - Ø 0,3 mm
štípací a ploché kleště
nůžky
nit Superlon A
2 tenké jehly na korálky

Ustřihněte nit o délce 30 cm a na každý konec navlékněte jehlu. Doprostřed nitě navlékněte 7 korálků Flower (F), potom na každý konec přidejte pět rokajlů, a následně nitě provlékněte proti sobě dalšími sedmi korálky F.

Na každý konec navlékněte dalších 5 rokajlů a znovu překřižte v sedmi korálcích F.

Přidejte opět 5 rokajlů na každý konec nitě a překřižte v první sadě korálků F, které jste navlékali.

Celý tvar pečlivě utáhněte, prošijte jeden konec nitě k druhému libovolnými korálky, zauzlujte a zapošijte. Vznikne plastický trojhran. 

Stejným způsobem ušijte další 2 trojhrany s 5 korálky F místo sedmi a další dva jen se 3 korálky F na každé hraně.

Pokračujte přípravou malých kytiček. Na nit o délce 20 cm navlékněte 1 F a pět rokajlů přibližně 5 cm od konce nitě. Jehlu provlékněte znovu korálkem F a rokajly utáhněte do záhybu.

Navlékněte dalších 5 rokajlů, znovu se vraťte do F a utáhněte rokajly do další mezery. Totéž udělejte ještě 2x a vyplňte tak i další dva záhyby korálku F. Nit pak prošijte nejbližšími rokajly k druhému volnému konci, zauzlujte a zapošijte.  Stejným způsobem ušijte ještě dalších 9 kytiček.

Uštípněte 3 lanka o délce 55 cm. Na všechna tři dohromady na střed navlékněte největší trojhran ze sedmi F a pokračujte na každou stranu v následujícím pořadí:  pohanka - obšitá kytička (OK) - pohanka - OK - pohanka - trojhran z pěti F - pohanka - OK - pohanka - OK - pohanka - trojhran ze třech F - pohanka - OK - pohanka - 8 x Flower - pohanka. Když vše navléknete, stáhněte korálky důkladně k sobě, aby pohanky zapadly do trojhranů a do mezer v rokajlu na kytičkách. Za poslední pohankou na každé straně použijte pro zajištění zamačkávací rokajl.

Na každé lanko zvlášť navlékněte rokajl a lanka následně zapleťte do copánku, jehož délkou si přizpůsobíte délku náhrdelníku podle svých potřeb. Za copánek navlékněte na všechna tři lanka jednu pohanku, zakončete do kaloty a připojte zapínání.

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí