Náušnice: Fénixovo odpoledne

Motiv bájného ohnivého ptáka Fénixe, který nikdy nezemře, se objevuje v mýtech mnoha starých národů a my ho můžeme znát třeba z pohádky o ptáku Ohniváku. Je velice krásný a tak dokonalý, že si nemůže nalézt sobě rovného a umírá sám tak, že vzplane. Znovu se pak rodí ze svého popela. My raději zapomeneme na samotu dokonalosti a věnujeme svou energii výrobě náušnic, které si s ohněm pouze lehce zahrávají. 

 

 

text a foto: Saffron

www.fler.cz/saffron-addict • www.sperkove-kameny.cz

Achiv časopisu Korálki 3/2012

Pomůcky :

3 dílky bílé hmoty WePam

1 ½ dílku průhledné hmoty

po 1 dílku oranžové a růžové hmoty 

losové, červené, máslově žluté a oranžové alkoholové inkousty Adirondack od Ranger

líh, pudr Perfect pearls-od Ranger (Interference Blue)

tenký a tlustý štetec, jehla, papírový ubrousek

2 ketlovací jehly, 2 afroháčky

oválné vykrajovátko, podložka, nudlovač, nůž na Fimo

ketlovací a štípací kleště

smirkový papír 1200 a 800, vteřinové lepidlo

Bílou hmotu propracujte a udělejte z ní plátek na středním nastavení strojku. Z oranžové a růžové udělejte 2 plátky na 4. nejsilnějším nastavení, dejte je na sebe a spolu ještě jednou projeďte na tloušťku 4. Plátky uvnitř by neměly být příliš tlusté, ale viditelné z boku.

Na bílou hmotu začněte tenkým štětečkem malovat inkoustem drobné flíčky a čárky.

Začínejte vždy světlejší barvou, poté štětec vyperte v troše lihu, vysušte ubrouskem a pokračujte barvou tmavší. Jako paletka se hodí např. plastové víčko od jogurtu. Nechte zaschnout.

Průhlednou hmotu postupně projeďte strojkem na nejtenčí nastavení a případně lehce vytahejte prsty. Plátek přiklopte na inkoustovou vrstvu, uhlaďte a vyžeňte bubliny.  Pak celé postupně projeďte na nastavení číslo 2, 3 a 4.

Vyrobte sendvič. Překrojte inkoustový plátek napůl, položte jeden malbou směrem dolů, na něj dejte oranžovorůžový plátek a na něj druhý malovaný, malbou vzhůru. Odkrojte okraje.

Vykrojte oválky, případně další tvary.


 

Jehlou vyškrábejte citlivě linky kolem flíčků, nebojte se dělat hlubší rýhy.

Ukrojte stejným vykrajovátkem špičku oválku pro zajímavější tvar. Ustřihněte ketlovací jehlu asi na 1 cm, vsuňte ji důkladně do náušnice a přimáčkněte.

Zapudrujte Perfect Pearl zapékacím pudrem, přičemž pečlivě vyplňte rýhy.

Hrany namokro důkladně zabruste smirkem 800 a 1200 tak, aby vynikl sendvič a poté obruste pudr z povrchu jen smirkem 1200, takže pudr zůstane v rýhách. Můžete sem tam nechat i plošky pudru. Zakápněte pro jistotu ketlovací jehlu vteřinovým lepidlem a po zaschnutí pověste na afroháček.

Při práci s hmotou WePam stačí vymodelované části nechat vytvrdnout na vzduchu minimálně 24 hodin.

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí