Dekorace: Svícen Andělka

Věříte na anděly? Já ano. Věřím, že každý máme svého anděla, který nás stráží a svítí nám na cestu životem. Někdy svítí více a někdy méně, ale téměř vždycky zasáhne v tu pravou chvíli a pomůže, i když to tak zpočátku třeba nevypadá. Tahle andělka poprvé zasvítila tu noc, kdy přišel na svět můj syn a tak věřím tomu, že je tak trochu kouzelná. Zkuste si ji vyrobit a třeba i do vašich domovů přinese v čase nadcházejících Vánoc trochu andělského světla, jako to udělala u nás doma.

 

 

Text a foto: Marta Qítko Nevrlá
Archiv časopisu Korálki 2013/06

Pomůcky :

černý pálený tažený drát – 4 m Ø 1,6 mm a 20 m Ø 0,5 mm

bílý rokajl nebo perličky

kulaté, ploché a štípací kleště

bavlněný hadřík

 

Bavlněným hadříkem si narovnejte a protáhněte silný drát a naštípejte si 8x 50 cm. Ve vzdálenosti 20 cm od jednoho kraje omotejte všechny kousky dohromady tenkým drátem a svažte je tak k sobě.

Omotejte 1,5 cm a pak delší konce silného drátu ohněte do pravého úhlu.

Dlouhým koncem tenkého drátu udělejte z vrchu kolem každého silného drátu jednu otočku a pak přejděte k dalšímu. Takto pokračujte, dokud vám nevznikne pavučinka o průměru přibližně 6 cm.

Pokud vám dojde drát a potřebujete ho nastavit, obtočte zbylý konec jednou kolem nejbližšího silného drátu. Na stejném místě přiložte nový, udělejte jednu otočku a pokračujte ve výpletu pavučiny. Jakmile ji máte hotovou, ohněte silné dráty o palec do oblouku směrem nahoru.

Pokračujte v pavučinovém výpletu stejně jako na spodní straně, jen začněte obtáčet tenký drát kolem silného v opačném směru, zvenku směrem dovnitř. Na šatičkách andělky tak nebude vystupovat opletený silnější drát, ale bude schovaný uvnitř. Při vyplétání svislých stěn svícnu vždy vynechejte jednu mezeru mezi silnými dráty. Kolem posledního v řadě udělejte pokaždé dvě otočky a vraťte se s výpletem zpět.

Vznikne tak mezera, kudy se do svícnu bude vkládat svíčka. Stejným způsobem pokračujte ve výpletu, až do požadované výšky. V prstech přitom dávejte šatičkám tvar kapky a stahujte je do špičky. Posledních pár otoček opleťte opět kolem všech silných drátů dohromady (nevynechávejte jednu mezeru), stejně jako na úplném začátku. Špička se tak pěkně uzavře.

Nad koncem špičky udělejte opět tenkým drátem 1,5 cm vysokou omotávku kolem všech konců dohromady a konce tenkého drátu uštípněte a zapravte.

Dva silné dráty nechte trčet směrem nahoru a zbylé ohněte do širokého oblouku na obě strany stejně. Délku ohnutých drátů zkraťte od vrchu na 15 cm, 11cm a 7 cm...

...a umotejte z nich kulatými a plochými kleštěmi otevřené spirály.

Dva horní dráty zkřižte proti sobě dokulata a vytvarujte tak hlavičku anděla.

Ohnout je můžete o něco kulatého, co doma najdete v požadovaném průměru. Konce zaštípněte 8 cm od místa, kde se dráty kříží a opět zamotejte do mírné otevřené spirály. Na jednom konci pak začněte vlásky obšívat tenkým drátem s korálky, které přidáváte při každé druhé otočce.

Stejným způsobem obšijte andělce korálky i vrchní křídla. Na závěr zaštípněte spodní konce silného drátu na délku 12 cm a opět zatočte do spirálek. Velikost spirál přizpůsobte tak, aby svícen stabilně stál.


Nakonec už nezbývá než zapálit svíčku  a nechat andělku, aby vnesla světlo do vašich domovů.

 

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí