Náušnice: Trilobiti

Tyto náušnice vznikly v době, kdy jsem objevila techniku zvanou wire-wrapping (omotávání drátu drátem). Dobrodružství tvorby vždy začíná tím, že chceme zkoušet něco nového a já se zrovna naučila různé způsoby výpletů. Chtěla jsem je nějak využít, vzala do ruky silnější drát a začala ho tvarovat do podoby, kde by se dal využít výplet, zvaný šněrovačka. Překvapivě se mi v prstech zrodil trilobit!

Text a foto: Veronika Vercini Indráková

Hlavní foto: Konstantin

Archiv časopisuk Korálki 2012/04

Pomůcky :

28 cm postříbřeného drátu o průměru 0,8 mm

1 m postříbřeného drátu o průměru 0,3 mm

2,2 m barevného lakovaného drátu

2 spojovací kroužky o průměru 3 mm

1 pár náušnicových háčků

4 skleněné kapky v barvě lakovaného drátu

ketlovací, ploché a štípací kleště

Připravte si dva 14 cm dlouhé kusy drátu o průměru 0,8 mm. K vytvoření základu použijte silný fix, kolem kterého drát obtočíte a poté v místě křížení dráty ohnete zpět. Pak teprve dotvarujete špičku a na koncích vytvoříte velká oka. S druhým drátem udělejte totéž, abyste měli dva stejné tvary. Později se tvar již těžko upravuje.

Vezměte barevný drát, zhruba 80 cm. Najděte si střed drátu a připevněte třemi otočkami spojovací kroužek k základu. Vezměte tenký stříbrný drát (50 cm), opět najděte jeho střed a připevněte jednou otočkou k základu. Oba dráty musí vycházet ven zespodu.

Výplet: Spodním drátem udělejte klasické provlečení.

Udělejte to samé s horním. Horní drát tak skončí dole, dolní nahoře, jste tedy opět v základní pozici. Opakujte kroky stále dokola (vždy začínáte spodním drátem) až výplet dosáhne kraje koncových ok. Výplet ukončete tak, aby barevný drát byl na vnější straně a stříbrný na vnitřní. Ten zakončete třemi otočkami a ucvakněte.

Barevným drátem pak obtočte celé oko a v místě, kde se oko dotýká vnitřního oblouku, omotejte čtyřmi otočkami oba dráty základu. Stejným způsobem vypleťte druhou polovinu.


Nyní je potřeba přidělat kapku do špičky tvaru. Vezměte barevný drát (30 cm), do jeho středu navlékněte kapku a usaďte ji do špičky. Drát vždy obmotejte z vnitřní strany okolo základu a poté okolo kapky na druhou stranu. Udělejte zhruba deset otoček na každé straně kapky a zbytek drátu omotejte kolem základního tvaru.

Na závěr přidělejte druhou kapku a náušnicový háček.

#Náušnice Materiál #Dřevo #Kov #Keramika Náročnost #Střední Technika #wirewrapping
Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí