Jedním z témat práce s polymerovou hmotou je tvorba nepravých drahých kamenů a minerálů. Pro náš projekt jsme zvolili malachit, který byl spolu s tyrkysem jedním ze základních kamenů, používaných v egyptských špercích.
text: Jan Dienstbier, www.polymerclay-yenda.cz
foto: Lubomír Dunaj, www.dratovanidunaj.cz
Archiv časopisu Korálki 2012/04
1 kostka Premo 5055 Gold
kruhová vykrajovátka o průměru 3 cm a 5 cm
oválné vykrajovátko velikost 3,5 x 2,5 cm
formu na egyptské doplňky: PJ044 Egyptian Symbols (tu i ostatní potřebný materiál získáte na www.nemravka.cz)
vrták 1,2 mm, jehly na propichování dírek
spojovací kroužky, ketlovací jehly
ostrý nůž, ketlovací kleště
Budete potřebovat několik odstínů zelené barvy. Připravte je pečlivým smícháním základních barev v následujících poměrech:
A – 1 dílek černé a 1 dílek tmavě zelené,
B - 1 dílek černé, 2 dílky tmavě zelené,
C – celý balíček tmavě zelené,
D – 2 dílky tmavě zelené, 1 dílek bílé,
E – 1 dílek tmavě zelené, 1 dílek bílé
Z nejtmavší barvy vytvořte váleček, redukujte jej, odřízněte 1/3 a tu opět redukujte na délku původního válečku. Ostatní odstíny vyválejte na pláty
Z odkrojků vzniklých při přípravě barev vytvořte smíšené roličky: odkrojky navrstvěte nahodile na sebe, nemusí se ani přesně překrývat, ale střídejte barvy. Projeďte strojkem na nejširší nastavení, vytvořte roličku a tu skruťte. Potom ji redukujte a postupně oddělujte roličky různého průměru.
Oba válečky tmavé barvy pak postupně obalujte střídavě pláty ostatních odstínů, které si rozválejte na různou tloušťku.
...tím pak postupně obalujte připravené roličky a současně tvořte různé záhyby a zřasení. Při skládání vzoru použijte také válečky vytvořené ze zbytků a odřezků všech odstínů, vzniklých při zarovnávání válečků apod. Tvar upravujte jehlicí tak, aby mezi jednotlivými částmi nevznikaly mezery, které by později byly příčinou vzduchových bublin
Aby byl vzor bohatší, můžete také získanou roličku rozpůlit a obě poloviny vhodně složit.
Při skládání se ale vyvarujte symetričnosti!
Takto vzniklou roličku ještě obalte tmavě zelenou hmotou a opět jehlicí upravte povrch. Potom celek redukujte na potřebný průměr. Získaný malachit můžete použít na tvorbu korálků, šperků, ale i krabiček, figurek apod.
Dále vytvořte kulaté malachitové a kulaté i ploché zlaté korálky. Všechny zhotovené součásti pečte 30 minut v troubě při teplotě 110 °C.
Hotové díly v případě potřeby opilujte.
Zhotovené korálky spojte ketlováním. Výsledný řetěz je dostatečně dlouhý, aby šel pověsit na hruď bez rozepínání, takže není nutné zhotovit zapínání.
Tip: pomocí formy si můžete stejným způsobem zhotovit náušnice a na formě máte i vzor a míry na prstýnek.