Náušnice: Princezna Orientu

Dálko daleká

probouzíš člověka

s touhou i ve mně

a každá země

své kouzlo má…

Tyto verše mi letí hlavou, když občas venčím tyto exoticky působící náušnice… Musím s uzarděním přiznat, že patrně nebudou mým autorským návrhem, protože jsem podobné kdysi viděla na uších jedné slečny, kterou jsem v autobuse kvůli nim celou cestu hypnotizovala. A protože se mi o nich i zdálo, musela jsem je zkusit vyrobit a pravda, chvíli mi trvalo, než vypadaly jako v těch snech…

Text a foto: Kristýna Falkánek Fráňová

www.falkanek.cz * www.fler.cz/falkanek.cz

Archiv časopisu Korálki 2012/04

Pomůcky :

1 g stříbrného rokajlu Toho Exclusive 12/0 (A)

40 stříbrných rokajlů Toho Exclusive 11/0 (B)

10 g tyrkysového rokajlu Toho Round 11/0 (T)

1 pár náušnicových ozdobných ramínek

4 - 6 spojovacích kroužků

2 ohňovky

2 afroháčky z chirurgické oceli

nit S-lon/DURAthread, jehla, nůžky,ketlovací a ploché kleště, korálkovací podložka

Náušnice jsou v podstatě jen další z obměn peyote stehu, proto se nebojte a směle do díla…


Náušnice se šijí jedním kusem nitě, ustřihněte si tedy asi 1,5 metru. Nejprve navlékněte doprostřed 11 korálků T a 5 A a provlékněte zpět posledním korálkem T.


Tip: Osobně šiju dlouhými nitěmi nerada a navíc si málokdy pamatuju, jak má být nit dlouhá. Raději si odmotám půlku, tou šiju, ale nit zatím neodstřihávám a nechám na špulce. Ustřihnu ji, až když potřebuji její druhý konec.

Pokračujte ušitím 5 korálků T, které jsou očíslované 12-16.

Pak ušijte opačným směrem korálky T č. 17-21.

Nyní vychází nit z korálku č. 12. Navlékněte 5 korálků A a provlékněte nit korálkem T č. 21.

Tentokrát ušijte 3 korálky T č. 22-24...

...zase změňte směr a ušijte další tři, číslo 25-27 . Nit vychází z korálku č. 22, nyní navlékněte 5 korálků A a protáhněte korálkem č. 27.

Ušijte jen jeden korálek T č. 28, změňte směr a přišijte ještě č. 29.

Vraťte se ke korálku 28, opět navlékněte 5 korálků A a nit provlékněte zpět korálkem č. 29 (obr. 8). Přišijte korálky B č. 30-31 a máte hotovou první část lístečku. Na tento konec nitě navlékněte ještě 1 korálek B.Podle obrázku ušijte druhým koncem nitě druhou stranu lístku a přidejte ještě korálky B č. 17-18. Provlékněte korálkem B č. 18 i konec nitě, kterým jste teď nešili, oba konce nitě teď vycházejí z tohoto korálku.


Teď vás čekají malé lístečky. Opět budete šít jen jedním koncem nitě, druhý konec odložíte, tím pak ušijete druhou půlku. Navlékněte si 11 korálků T a 1 korálek A a provlékněte druhým stříbrným korálkem v obloučku č. 2S, navlékněte další 3 korálky A a provlékněte korálkem č. 11.

Došijte stejným způsobem celý lísteček. Číslo 28 - 30 jsou korálky B.


Nyní už znáte vše, abyste mohli náušnici dodělat. Ušijte stejným způsobem ještě jeden malý lísteček.

Navlékněte jehlu na druhý konec nitě a ušijte stejným způsobem i dva lístečky na levé straně.

Nahoře lístky spojte navlečením jednoho korálku B a provlečte oba konce nitě.

Už se blížíte do finále! Záleží na tom, jaká seženete náušnicová ramínka, svým způsobem stejné náušnice mohou být jiné právě použitím různých náušnicových komponentů. Přiložte ramínko k ušité náušnici, vyměřte si, na kterých místech je nejlépe ramínko přišít a tam přišijte spojovací kroužky. Záleží na tvaru ramínka, ideální je přišít náušnici na třech místech, pokud to nelze, tak alespoň na dvou. Pomocí kleštiček nasaďte kroužky do oček v náušnicovém ramínku. Dalo by se říct, že je náušnice hotová.Tomu, kdo má rád věci dotažené do posledního detailu, zbývá ještě jedna drobnost. Našít do středu „kytičky“ nějaký hezký korálek, ohňovku či perličku, která bude onou třešinkou na dortu. Pak už stačí jen udělat uzlík, zapošít nitě, nasadit afroháček a najít dostatek trpělivosti k výrobě druhé náušnice.


Přeju trpělivosti nadbytek a také radost z tvoření…


#Náušnice Materiál #Korálky Náročnost #Střední Technika #Šití s korálky
Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí