Dekorace: Sýkorka z Korálki 2/2008

Obtížnost: 3

Velice efektní zapichovátko, tvořené linkou z drátu a vyplněné korálky technikou šité krajky.

Materiál a pomůcky:


měděný drát, průměr 1 mm a 0,3 mm
barevný rokajl, průměr 0,2 – 0,25 mm – bílý, žlutý, modrý, zelený, tmavý s kovovým leskem, 1 ks rokajl černý nebo tmavý s kovovým leskem, průměr 4 mm


 


kleště s kulatými a plochými čelistmi, štípací kleště


 


Z drátu o průměru 1 mm vytvarujte v ruce podle nákresu kostru tělíčka.  

V ostrých ohybech si pomůžete plochými kleštěmi. Konec drátu v místě, kde je oko, můžete kleštěmi s kulatými čelistmi stočit do spirály, nebo vytvarovat pouze oblouček, do kterého později všijete větší korálek. V místě, kde se dole setkávají, oba dráty překřižte a začněte stáčet do délky asi 20 cm.

Postup může být i obrácený – nejdříve stočíte dráty a pak vytvarujete oba díly tělíčka tak, že na díl se zobáčkem ponecháte asi 7 cm drátu a na díl s ocáskem asi 20 cm drátu (celková délka sýkorky je asi 9 cm). Tenkým drátem spojte zobáček a oko obtočením kolem obou drátů.

Ponecháte si přitom asi 5 cm drátu a navlékněte na něj tmavý korálek o průměru 4 mm, který přichyťte k drátu oka asi dvěma stehy. Na pokračování drátu po obtočení navlékněte korálek s kovovým leskem a udělejte smyčku kolem drátu hlavičky. Takto ušijte asi 5 korálků. Na konci řádku práci otočte a udělejte další řadu tak, že smyčku vytvoříte v korálku předcházející řady. Dalších pět řádků šijte z bílých koralků.

Začátek posledních dvou nebo tří řad můžete začít opět korálky s kovovým leskem, abyste dosáhli přirozenějšího vzhledu. Ke kostře připevněte vnitřní křídlo provizorním drátem za hlavou a u ocasu. Poslední řadu začnete přišitím vnitřní části pod zobáčkem a ušijete jí celou z korálků s kovovým leskem.

Podobně šijte i bříško žlutými korálky. Pokud je potřeba přidat korálek, přišijte jej na konci řady nebo k drátku předcházející řady mezi dvěma korálky.

Po ušití bříška připevněte drátem spodní část křídla ke kostře tělíčka. Ušijte asi dvě řady zelenými korálky. Z nich pak veďte drát, na kterém máte natažený potřebný počet koralků s leskem, směrem ke konci ocasu a zpět tak, abyste vyplnili celý ocásek.

Záda a část křídla vyplňte zelenými korálky. Asi v jedné třetině křídla začněte natahovat dráty s modrými korálky ke konci křídla podobně, jak jste to dělali u ocasu, a zároveň konec křídla přišijte ke kostře. K zádům přišijte druhé křídlo, které vyplňte modrými korálky nataženými na drát. Přebytečné dráty v místě, kde je potřebujete ulomit, přimáčkněte nehtem a krouživým pohybem ulomte. Nakonec vyrovnejte případné nerovnosti na kostře, které vznikly při práci.Text a foto: Lubomir Dunaj


www.dratovanidunaj.cz

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí