Prstýnek: Pomněnková hora

Prsten z drátu.... Takový, co není příliš „drátkový“, co je příjemný a netlačí mezi prsty. S nastavitelnou velikostí – to aby se mnou směl být navěky, přítel mé vůle... ruce se přece s časem proměňují. Prsten, který je nepřehlédnutelný, plní přání. S kterým budu kráčet pomněnkovou horou... i když už léto dávno skončí a hora zamrzne ledem a vločkami. Ten tu pro vás dnes po kouskách poskládám...

Text a foto: Tereza Svatošová Kronesová

Archiv časopisu Korálki 04/2012

Pomůcky :

84 cm Osteo drát 0,6mm

30 ks minerálních zlomků

štípací a ploché kleště

Nejprve vytvořte obvod prstenu. Uštípněte 6 kusů drátu po čtrnácti centimetrech. Dráty spojte do svazku tak, že 5 kusů drátu dvakrát pevně obtočíte drátem šestým. Nahoře ponechte konce cca 3,5 cm dlouhé.

Spleťte obyčejný copánek (ze tří pramenů po dvou drátech) dlouhý přibližně 6 cm a zakončete opět dvojitým obtočením. Na obou stranách tak zůstanou volné konce.

Volné konce drátů ohněte kolmo a z copánku vytvarujte kruh – obvod prstýnku. Nyní můžete vyzkoušet velikost a upravit obvod tak, aby seděl na prst, na kterém ho chcete nosit. Kruh uzavřete obtočením v místě spoje, nejlépe jedním z drátků, kterým jste ukončovali copánek. Volné konce drátů (je jich 12) rozprostřete do ježka.Tip: Velikost prstýnku si můžete kdykoliv upravit podle potřeby. Zvětšíte pomocí kleští pomačkáním copánku po obvodu. Zmenšíte roztáhnutím copánku - k tomu jsou potřeba kulaté kleště nebo silnější hřebík, kterým rozevřete mezery uvnitř copánku.

Nyní budete navlékat kamínky a tvarovat samotný prsten. Začněte na vnějším obvodu. Na volný konec drátku navlékněte vždy tři tyrkysy. Konec drátu upevněte v místě spoje prstenu ze spodní strany. Nemusíte utahovat drát na pevno, tyrkysy mohou být trochu volné. Vytvářejte jakési nepravidelné „okvětní lístky“ - drát, který je v tuto chvíli vidět, zakryjí další tyrkysy uprostřed prstenu, které utáhnete již pevně. Takto vytvoříte základ z tyrkysů navléknutých na šesti drátech po vnějším obvodu prstenu.

Zbývá polovina volných drátků ve středu prstenu. Na drátek navlékněte jeden nebo dva tyrkysy. Zakončete spirálkou, kterou stočíte plochými kleštěmi ze zbývajícího konce drátku. Spirálku dobře utáhněte, přihněte ke kamínku (aby nezatrhávala) a uspořádejte mezi ostatní tyrkysy. Takto navlékněte postupně všechny zbývající drátky. Kamínky uspořádejte tak, aby se vám prstýnek líbil. A je to! Pomněnková hora rozkvetla.


Tip: velikost hory závisí na velikosti kamínků, které použijete. Pokud chcete prstýnek výrazně menší, navlékněte jen po jednom kamínku (stačí tedy 12 tyrkysů) na každý drátek, zakončete spirálkami a tyrkysy uspořádejte.

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí