Náramek s originálním zapínáním z Korálki 2/2008

Obtížnost: 3

Také se vám už stalo, že jste v sobotu večer zjistili, že máte v pondělí odevzdat náramek a v krabici ani jedno zapínání? Pokud vám zrovinka nedošel i drát, můžete obrátit svůj průšvih ve výhodu a místo jednoduchého, nenápadného háčku vytvořit zapínání, které se stane ústředním bodem jinak poměrně jednoduchého náramku.

Pomůcky a material:
15 cm silnějšího řetízku (21 oček)
perličky velikosti 8 mm (dvojnásobný počet, než je počet oček na řetízku, v tomto případě tedy 42)
klubko drátu o průměru 0,8 mm, 10 cm drátu o průměru 0,3 mm
sada kleští, včetně kleští s nylonovými čelistmi

Připravte si dva kusy drátu, každý o délce cca 25 cm. Ohněte je v polovině – jeden co nejtěsněji, druhý (pomocí plochých kleští s úzkými čelistmi) tak, aby první drát jaksi obalil. Srovnejte a vyhlaďte dráty nylonovými kleštěmi.

Uchopte dráty u ohybu plochými kleštěmi s úzkými čelistmi a ohněte malé očko, jako když děláte běžné zapínání (viz základní techniky v sekci "Techniky"). Zřejmě se dají použít i kulaté kleště, já dávám přednost plochým, zvlášť když pracuji s více dráty. Mám pocit, že se mi tak celá skupinka lépe drží, navíc kulaté kleště nemají po celé délce čelisti stejný průměr, což by mohlo způsobit to, že očko bude mít na každé straně jinou velikost. Ale možná, že je to jen zvyk (a přes ten, jak známo, vlak nejede).

Opět srovnejte všechny dráty a ohněte velké očko opačným směrem než v předchozím bodě. Doporučuji neohýbat dráty kolem kulatých kleští, mají pro tento účel moc malý průměr - i v nejširším bodě. Tužka nebo šroubovák budou lepší. Já jsem si oblíbila jídelní hůlky (ne že bych měla vždy po ruce suši, ale je to hezký předmět), a protože se zvolna zužují, mám na


výběr průměr očka.

Uchopte dráty asi 1 cm od konce háčku a držte pevně. Jeden ze dvou prostředních drátů ohněte a pomocí kulatých kleští na něm zatočte kulaté očko. Konec drátu se připojí k ostatním, takže v dalším kroku budete v kleštích svírat 5 pramenů drátu. V tomto bodě je velmi pravděpodobné, že se vám celá konstrukce rozpadne. Nevzdávejte to, srovnejte si všechny dráty zpět do útvaru, ohyb srovnejte pomocí hůlky/tužky/ šroubováku a dráty pevně uchopte do kleští (držte je ve vaší méně šikovné ruce, praváci tedy v levé).

Druhými plochými kleštěmi (v pravačce) uchopte krajní drát. Držíte ho v kleštích především proto, že budete potřebovat sílu a přesnost (jde to samozřejmě i holou rukou, bez kleští, ale musíte zabrat). Omotejte všechny dráty. Kleště, ve kterých je držíte, posouvejte tak, abyste mohli omotávat, zároveň se vám ale nesmí rozpadnout to, co jste doteď vytvořili.

Když domotáte, doporučuji opět srovnat háček podle hůlky. Čtyři dráty, které trčí, zastřihněte asi na 3 cm, zatočte na jejich koncích spirálky a ty srovnejte tak, aby se lehce překrývaly.

Háček máte, teď zbývá vytvořit si k němu něco, do čeho ho můžeme zaháknout. Připravte si dva kusy drátu, každý o délce asi 10 cm. Na jednom - přibližně uprostřed - vytvořte očko, na druhém – pomocí širokých plochých kleští – čtvereček o straně asi 1 cm.

Přiložte oba díly k sobě rovnými stranami a pořádně stiskněte kleštěmi.

Oba díly spojte tenkým drátem. Přiložte ho středem na osu a začněte oplétat na jedné straně (pro názornost použitý drát stříbrné barvy).

Když máte omotanou jednu stranu, je spojení dost pevné, abyste mohli přehmátnout (teď už stačí ruka), jednou – dvakrát obtočit očko a pokračovat na druhé straně. Tenký drát těsně zastřihněte, nejlépe na horní straně zapínání, tam, kde bude zakrytý spirálkami. Čtyři zbývající dráty zastřihněte asi na délku 3 cm (možná i méně), vytvořte spirálky a naaranžujte je.

Zkuste funkčnost svého zapínání - výsledným očkem provlékněte háček, pokud se nevejde, trochu spirálky na očku posuňte.

Zapínání připevněte k řetízku.

Připravte si 21 kusů drátu o délce cca 5 cm. Na jedné straně udělejte spirálku. Nemusí být velká, stačí 2-3 otočky. Na drát navlékněte perlu a provlékněte ho okem řetízku.éNavlekněte druhou perlu a zbytek drátu zatočte opět do spirálky. Pokračujte, dokud nebudou všechna oka řetízku plná perel. Můžete samozřejmě kombinovat různé barvy a tvary perel, vysledný níramek tak bude


zajímavější. Hezké drátování!


 


text a foto: Markéta Perpetua Štifterová


www.perpetua.cz


foto: Pavel Zvirze Zvěřina

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí