Náušnice: Jarní listí z Korálki 2/2010

Obtížnost: 2

Milí čtenáři, schéma k projektu Jarní listí, otištěného v jarním čísle Korálki 2/2010, bylo pouze názorné. Proto zde zveřejňujeme již přesné schema, které naše redaktorka Nikola překreslila a ověřila.
Doufáme, že teď už se vám budou náušnice tvořit lépe.

 

Materiál a pomůcky:


Ustřihněte si délku nitě cca 100 cm a navlékněte každý konec do ouška jehly. Lísteček budete vytvářet za použití dvou jehel, každou jehlou zhotovíte jednu polovinu. První řada určuje šířku lístku. Začněte tím, že navléknete jeden ozdobný korálek doprostřed nitě a dále na každou jehlu navléknete po jednom základním korálku. Na obě nitě pak současně navléknete jeden korálek základní barvy.

Tento postup opakujte tak dlouho, dokud není řada hotová, v tomto případě šestkrát.

Každou stranu lístečku šijte, podle nákresu.

Provlékněte nit ozdobným korálkem (20), pak základním korálkem (21) a dále do korálku 18 směrem shora dolů.


Pokračujte podle nákresu do korálku 22, 15, 23 atd..

Nyní potřebujete udělat řadu zespoda nahoru. Zde musíte vytvořit schůdek, tzv. „zvedání“. Navlečte postupně ozdobný a opět základní  korálek a pokračujte zpět do korálku označeného číslem 28 (viz schéma). Počet zvedání určuje výšku lístku.

Postup opakujte, dokud nedosáhnete vámi požadované výšky lístečku, která se může lišit v závislosti na velikosti použitých korálků.

Máte hotovou první polovinu lístečku a stejným způsobem vytvoříte i druhou, přičemž začněte první otáčkou svrchu bez "zvedání".

Pro získání správného tvaru potřebujete spojit vrchní kraje lístku. Přidejte dva korálky zepředu a jeden zezadu (aby lísteček získal svůj trochu vypouklý tvar). Aby se nerozpáral, provlékněte nit ještě několika korálky zpět, na konci udělejte uzlík nebo konec zafixujte bezbarvým lakem na nehty a přebývající konce nitě ustřihněte. K hotovým lístečkům připevněte pomoci ketlovacích nýtů afroháčky. Náušnice můžete taky ozdobit nejrůznějšími kovovými doplňky.  


Pozor! Po celou dobu šití je nutné lísteček pevně utahovat.

Copyright © 2007-2021 Šárka Jiřičná