Náramek šitý z Korálki 1/2007

Obtížnost: 3

 

Bižuterie vyrobena technikou plochého stehu se vyznačuje velkou pevností a také časovou náročností výroby. Odměnou je krasný originální šperk. Jako materiál je možné použít rokajl jedné velikosti, případně vyrobit mix více velikostí, to samé platí o barevné škále a druzích rokajlů.

Na tento náramek je použito několik velikostí klasického i sekaného rokajlu. Takto je možné se zbavit jinak nepoužitelných zbytků. Každým korálkem projde nit minimálně třikrát, proto je nutné použít dostatečně tenkou a pevnou nit, případně vlasec. V průběhu práce vyřazujte rokajl s malými dírkami, jakmile jehla neprojde jednou, mohl by při třetím provlečení prasknout.

Materiál a pomůcky:
čevený rokajl (klasický, sekaný)
rokajl se zlatým průtahem
ohňovky 6 mm, zapínání
nit (vlasec), jehla na korálky

Tip! Při práci s malými rokajlovými korálky je výborným pomocníkem korálkovací podložka, která zabrání cestování korálků po pracovní ploše. :) 

Na nit navlečte 25 kusů rokajlů, přidejte jeden rokajl a nit provlečte 25. rokajlem po jejím směru.


Dostanete se tak na konec první řady. Máte tedy 25 + 1 navlečených koralků. Nit provlečte 26. korálkem a přidejte jeden rokajl, opět se vraťte k první řadě a 24. korálkem provlečte jehlu směrem k 25. korálku. Nit se ocitne mezi 24. a 25. korálkem a vy se vracíte ke korálku číslo 27 a postupujete stále stejně až ke kraji náramku, kde se otočíte nazpět a celý postup zopakujete. Po celou dobu pracujete s červenou směskou, zlatý rokajl přidávejte postupně tak, aby vznikl efekt „stínování“.

Na konci práce s rokajlem vzniknou dva stejně široké a dlouhé pasy, které budete spojovat. Zakončení nitě je jednoduché, na konci se stačí vrátit zpět a nit zajistit dvěma dvojitými uzlíky, konec nitě provlečte skrz korálky a zastřihněte.

Oba pásy spojíme pomocí nitě a ohňovek. Protože se jedná o nejchoulostivější místo náramku, používám novou nit, nikoliv nit z práce s rokajlem.

Jakmile by pak došlo k poškození náramku a přetržení nitě, nebudeme párat pásy z rokajlu, ale pouze znovu připevníme ohňovky.

Se spojováním začneme zapošitím nitě v jednom z pasků, postupujeme dle návodu. Stejný postup volíme při přišívání zapínání.

Tipy:


Náramky je možné vyrobit z jednoho i více kusů, stejně tak na spojení můžete použít ohňovky, mačkané korálky, vinutky, fantazii se meze nekladou. Šířku volte dle svého uvážení, rozpočítejte si korálky tak, aby bylo spojení i zapínání umístěno symetricky. Spojovací korálky a zapínání nejsou zajištěny v krajní řadě rokajlu kvůli pevnosti a vzhledu, spoj by mohl deformovat okraje.text, foto postupu, schémata: Kateřina Čechová, http://koralky.jinak.cz


foto: Pavel Zvirze Zvěřina

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí