Přívěsek: Kulička z Korálki 1/2007

Obtížnost:2

Ziminka pro vás připravila návod na kuličku. Kuličky můžete vytvořit skoro z jakýchkoliv korálků a mají široké spektrum použití.

Materiál:


Pro začátek doporučuji dělat kuličku ze dvou velikostí korálků, protože je to přehlednější. Základním předpokladem pro uspěšné dokončení je dodržování několika jednoduchých pravidel. První pravidlo je, že najednou musí být na vlasci navlečeno jen šest koralků, z toho tři malé a tři velke (viz obr. 1). Druhé pravidlo zní: dodržujte směr navlékání – pro praváky: navlékejte vždy víc korálků na pravý konec, levákům se kulička navléká lépe obráceně. Začněte navlečením velkého korálku, dále na pravý konec vlasce přijdou tři korálky – malý, velký a malý, na levý konec jeden malý. Teď na oba konce navlékněte velký korálek, ale vlasce se překříží, takže vystřídají směr. Máte šest koralků (obr. 1).

Pokračujte obrázkem 2: velký korálek už tam je, tak zase navlékněte na pravý konec tři korálky: malý, velký a malý. Na levý konec jeden malý korálek. Na oba vlasce navlékněte velký korálek, opět každý vlasec jiným směrem. Znovu máte šest korálků.

Tento postup se opakuje i u obrázků 3 a 4.

Stále dodržujte směr navlékání a počet korálků.

Při uzavírání kuličky přijde malá změna. Jakmile se dostanete k bodu, kdy máte vedle sebe čtyři


malé korálky, na levý konec navlékněte jeden malý korálek a provlečte ho nejbližším již navlečeným velkým korálkem. Nyní máte na vlasci navlečené tři korálky a musíte počet doplnit do šesti. Takže na levý i na pravý konec navlékněte po jednom malém korálku a oba konce provlékněte jedním velkým korálkem, samozřejmě zase každý jiným směrem (obr. 5).

Tento postup opakujte, dokud se kulička neuzavře. Pak zbývá už jen poslední krok: tři velké korálky je potřeba spojit navlečením malých korálků, aby jich bylo šest jako na obrázku 1. Teď


už jen uzel a je to.

TIP: Kuličky můžete vytvořit skoro z jakýchkoliv korálků. Korálkové jazýčky vám udělají ježatou kouli pokud je použijete místo ohňovek. Kuličky mají široké spektrum použití.


text, schéma a foto: Veronika Ziminka Mráziková, www.winterie.cz


foto: Pavel Zvirze Zvěřina

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí