Prsten: Prsten s říční perlou

Obtížnost: 2

Projekt drátovaného prstýnku s perlou by neměl chybět žádnému milovníkovi drátování.

 

Materiál:
cca 40 cm měděného lakovaného drátu o průměru 0,81 mm
cca 50 cm drátu o průměru 0,32 mm
4 skleněné tzv. voskové perly - kostičky vínové 4 mm
1 říční perličku 6 mm

Nástroje:
štípačky
kulaté kleště
ploché kleště
tyčku popřípadě mandrel na prstýnky

Ustřihneme si cca 40 cm drátu o průměru 0, 81 mm, přeložíme ho na poloviny. Na straně, kde se vytvoří oko, uchytíme do plochých kleští (na obrázku jsou jejich pracovní plochy chráněny nylonem proti poškrábání laku na drátu) a krom 2,5-3 cm obou okrajů skroutíme napevno.

Oko na jednom konci přeštípneme a na každém ze 4 konců drátů vytvoříme spirálku– nejprve kulatými kleštěmi očko, dokončíme plochými kleštěmi.

Takto připravený základ prstýnku obtočíme a natvarujeme na vhodnou tyčku popř. kopýtko na prstýnky – velikost prstýnku si stanovujeme právě v tuto chvíli. Sejmeme z tyčky. 

Teď budeme pracovat s tenčím drátem. Ustřihneme si cca 50 cm drátu o průměru 0, 32 mm a na jedné straně konec upevníme mezi dráty základu a začneme 3-5 kličkami obtočením základu prstýnku.

Spodem vytáhneme drát k jedné ze spirálek a 5-7x omotáme vnější drát spirálky. Pak navlékneme korálky (kostičku-kuličku-kostičku). Tím jsme se dostali na druhou stranu, kde obtočíme z vnějšku protilehlou spirálku.

Spodem vedeme drát k základu prstýnku, který zpevníme 3-5 otočkami a pokračujeme opět spodem na vedlejší spirálku – obtočíme ji 5-7x po obvodu, navlékneme kostičku, provlékneme drát zpět perlou, navlékneme další kostičku a poslední spirálku opět obtočíme 5-7x z vněšku (obr 5b, 5c).

A teď už zbývá začistit konce zastřižením, malinko poupravit spirálky, posunout drátky, aby lahodily oku a šup s ním na prst. S troškou cviku můžete tento půvabný prstýnek barevně i tvarově obměňovat a udělat za pár korun radost sobě nebo třeba kamarádce.


text a foto: Šárka Rooya
připraveno pro časopis Tvořivý Amos 7/8 2007

Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí