Náramek: Osvěžení v laguně na téma Regatta

Obtížnost: 2

Náramek a náušnice Osvěžení v laguně je inspirovaný letními barvami moře. Je vzpomínkou na krásné osamělé pláže a šplouchání vln. Tato sada šperků je tvořena technikou sešívání trojúhelníčků z rokajlu. Při šití jednotlivých částí uplatníme peyote steh a herringbone steh.

Materiál a pomůcky:
6 g stříbrný rokajl 10/0
3 g modrý rokajl 10/0
3 g světle modrý rokajl 10/0
nit Nymo, jehla na korálky, zapínání na náramek, háčky na náušnice, nůžky, ketlovací kleště

Nejprve ušijte tři stejné trojúhelníky: na nit navlečte tři stříbrné rokajly. Oba konce nitě svažte tak, aby vznikl trojúhelníček. Nit provlékněte jedním z korálků vedle uzlíku.

Navlékněte dva korálky a nit provlékněte druhým korálkem první řady. Přidání dvou korálků opakujte na všech stranách základního trojúhelníčku. Po posledním přidání korálků provlékněte nit posledním korálkem první řady a prvním korálkem z druhé řady.

Ve třetí řadě do každého rohu přidejte dva stříbrné korálky a do mezer jeden světle modrý. Na konci řady nit provlékněte dvěma korálky nad sebou.

V dalším kroku opět přišijte do rohů dva stříbrné a na hranách trojúhelníčku do všech mezer bleděmodré rokajly.

V následující řadě přidejte uprostřed každé hrany jeden tmavě modrý a do všech ostatních mezer světle modrý rokajl.

V poslední řadě je jeden rozdíl. Do rohů dávejte už jen jeden stříbrný a na hranách světle i tmavě modré korálky do každé mezery.

Nyní máte celý trojúhelník hotový, zbývá už ho jen ukončit. Nit provlékněte řadou stříbrných korálků doprostřed k druhému konci nitě a uvažte pevný uzlík.

Takto jste ušili tři trojúhelníky.

Dva můžete použít na náušnice. Do rohových korálků připevněte pomocí ketlovacích kleští háčky.

Poslední trojúhelník použijte jako základ pro náramek. První trojúhelník je vždy součástí dalšího. Na každý trojúhelník navlečte novou nit a po ušití pevně ukončete. Jeden z rohových korálků prvního trojúhelníku všijte do páté řady místo prostředního modrého korálku a řadu došijte podle předchozího postupu.

Šestou řadu rovněž šijte běžným postupem a trojúhelník opět uprostřed ukončete.

Takto pokračujte, dokud nedosáhnete potřebné délky náramku. U posledního trojúhelníčku nezapomeňte pevně přišít zapínání místo jednoho rohového korálku. K prvnímu trojúhelníčku připevněte očko mezi dva modré korálky na hraně.

Zvládli jste ušít náramek a náušnice. Stejnou technikou a kombinováním vhodných barev můžete ušít i působivý náhrdelník nebo přívěsek.

text: Jana Žďárková
foto: Jan Žďárek


Projekt se zúčastnil soutěže na téma Regatta a vyhrál 2. místo. Soutěž byla vyhlášená časopisem Korálki. 

Jana Žďárková žije v Chocni a pracuje jako zubní technička. Tvořit začala už jako malá. Věnuje se především korálkování, při kterém tráví většinu svého volného času. Další velkou zálibou je pro ni paličkování. V tvoření ji podporuje přítel, rodina a často jí pomáhají jejich dvě kočky.


www.fler.cz/jamonee-sperky
Facebook: Jamonee Šperky

Copyright © 2007-2023 Šárka JiřičnáNastavení soukromí