Náušnice: Paví oka

Jestli je něco z přírody neoddiskutovatelně krásné, jsou to ocasní pera páva. Mnoho umělců se pokoušelo zachytit nádherné měňavé barvy, kterým vévodí tyrkys a bronz. I já jsem podlehla pokušení magické přitažlivosti a pokusela se tu krásu vyjádřit pomocí rokajlů, jehly a nitě. Proč by nemohlo paví oko ozdobit třeba ouška?

 

text a foto: Hana Novotná

www.fler.cz/pernanka

Achiv časopisu Korálki 4/2012

Pomůcky :

3 g bronzového rokajlu 11/0 (BR)

4 g tyrkysového rokajlu s AB efektem 10/0 (AB)

2 g tyrkysového rokajlu se stříbrným průtahem 8/0 (SP)

2 tyrkysové broušené korálky velikost 10 mm

vlasec 0,165 mm, jehla

náušnicové háčky

STŘED PERA- OKO


Ustřihněte si 1 metr dlouhý vlasec, navlékněte na něj broušený korálek a 12 BR. Vlasec znovu protáhněte středem broušeného korálku. Naberte dalších 12 BR a provlékněte znovu broušeným korálkem  a provlékněte také všech 12 korálků z první poloviny + 1 korálek z druhé poloviny. Tím docílíte spojení obou polovin.


 


 


 

Navlékněte jeden korálek a peyotem začněte obšívat broušený korálek dokola. Tímto způsobem ušijte ještě další tři řady. Kolem broušeného korálku vznikne pětiřadý proužek.


 

Vraťte se jehlou do středové řady tohoto proužku, naberte 2 BR a jehlu veďte do vedlejšího korálku z této řady. Tímto způsobem obšijte celý obvod a jehlu vyveďte až do prvního korálku z první navlečené dvojice.

Navlékněte 2 AB a pokračujte stehem herringbone...

...až znovu obšijete celou řadu.


 


Vlasec provlékněte korálky k druhému konci, zauzlujte a zapošijte. Takto vytvořte dvě oka pavích per a prozatím je odložte stranou.


 


 Pero


Pero budete šít stehem St. Petersburg. Ustřihněte si 1,5 a 2 m vlasce, navlékněte Beadstopper a jeden korálek SP. Poté navlékněte 6 korálků AB a jehlu znovu provlékněte třetím a čtvrtým korálkem v řadě, čímž vznikne zoubek.

Navlékněte další 4 korálky AB, 1x SP a 1x BR. Vraťte se zpět korálkem SP a sedmi korálky AB.


 


Navlékněte 1 korálek SP a provlékněte dvěma korálky AB, které tvoří zoubek. Dále navlékněte 4 korálky AB a jehlu prošijte prvním a druhým korálkem, který jste právě navlékly, čímž vznikne další zoubek. Navlékněte 4x AB, 1x SP a 1x BR a vraťte se korálkem SP a sedmi AB zpět*.


 


Postup mezi hvězdičkami zopakujte ještě 6x.U posledního paprsku pírka navlékněte rovnou 6x AB, 1x SP a 1x BR a vraťte se korálkem SP a sedmi korálky AB zpět.

 Nyní přišijte paprsky k broušenému oku. Navlékněte jeden korálek SP, pak jehlu protáhněte jedním z korálků AB, které jsou na vrcholu obšitého korálku – oka a korálkem hned vedle.

Přišijte za sedmý a šestý korálek od bronzového korálku na posledním paprsku a pak provlékněte jehlu dalšími dvěma korálky AB z řady na obvodu broušeného korálku.

Teď budete našívat paprsky okolo broušeného oka. Navlékněte 1x SP a 1x BR. Vraťte se korálkem SP a prošijte dva sousední AB korálky v obvodové řadě oka. Znovu navlékněte 1x SP a bronzový korálek a vraťte se SP a dvěma AB v řadě.

Nad další obvodový korálek navlékněte 2x AB, 1x SP a 1x BR. Korálky SP a třemi AB se vraťte zpět a pokračujte do vedlejšího obvodového korálku AB. To zopakujte ještě jednou. Tímto vytvoříte první dvojici. Těchto dvojic ušijte celkem pět, postupně se však budou měnit jejich délky podle počtu navlékaných AB korálků. Ve druhé dvojici jsou 4x AB, ve třetí je 6x AB, ve čtvrté jsou 4x AB a v páté jsou 2x AB.

Stejně jako na začátku šití paprsků navlékněte 1x SP a 1x BR, vraťte se korálkem SP a prošijte dva sousední AB korálky v obvodové řadě oka. Znovu navlékněte 1x SP a 1x BR, vraťte se skrze SP a dvěma AB v řadě a poté pokračujte rovnou do prvního korálku SP, za který jsme začali přišívat oko k paprskům.

Směrem na začátek pírka všívejte mezi již navlečené korálky SP vždy po jednom BR. Před provlečením posledního SP provlékněte nejprve AB a teprve pak SP korálek.

Druhou stranu paprsků ušijte stejně jako tu první. Navlékněte 6 korálků AB a vraťte se do třetího a čtvrtého korálku čímž vznikne zoubek.

Navlékněte 4x AB, 1x SP a 1x BR, vraťte se korálkem SP a sedmi AB stejně jako na druhé straně. Provlékněte druhý SP ze středové řady od začátku pírka a dvěma AB, které tvoří zoubky. Navlékněte 4x AB, prvním a druhým AB provlékněte vlasec znovu. Navlečte 4x AB, 1x SP a 1x BR a vraťte se SP a sedmi AB. Pokračujte provlečením následného SP ze středové řady a opakujte postup, dokud neušijete 6 paprsků.

Navlékněte 4x AB, 1x SP a 1x BR, vraťte se korálkem SP a sedmi AB stejně jako na druhé straně. Provlékněte druhý SP ze středové řady od začátku pírka a dvěma AB, které tvoří zoubky. Navlékněte 4x AB, prvním a druhým AB provlékněte vlasec znovu. Navlečte 4x AB, 1x SP a 1x BR a vraťte se SP a sedmi AB. Pokračujte provlečením následného SP ze středové řady a opakujte postup, dokud neušijete 6 paprsků.Vraťte se středovou řadou až do prvního SP na začátek pírka. Vytvořte očko na zavěšení náušnicového háčku tak, že navléknete 6 bronzových korálků a provléknete nit horním korálkem SP. Ještě jednou provléknete a zauzlujete volné konce. Než to však uděláte, začátek vlasce, který jste provlékly 2x, jednou odmotejte. Nakonec protáhněte zbývající vlasec několika korálky a ustřihněte.


Nebo jen svažte oba volné konce a udělejte uzlík, zbytek vlasce opět schovejte do několika korálku a ustřihněte. Do velkého korálku navlékněte bronzový kroužek. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, zkontrolujte, zda se kovový kroužek korálkem provlékne.

Copyright © 2007-2021 Šárka Jiřičná