Fascinátor: Charlotte

Jistě již plánujete svou toaletu na příští závody v Ascotu, kde je nezbytným doplňkem fascinující klobouk. Nebo jdete na čaj ke Kate. Ne? Nevadí, ale určitě máte chuť být úchvatná a fascinující. Fascinátor, tedy zajímavou a nepřehlédnutelnou ozdobu hlavy, jsem objevila v překrásném filmu Podzim v New Yorku. Tato móda teď letí doslova celým světem, sluší jak krátkým vlasům tak i dlouhým a nežli věk, důležitá je spíše odvaha.

Nemusíte začínat ohromujícími drahými modely. Poutavý, nápaditý fascinátor si zvládnete lehce a v pár okamžicích vytvořit sama. Kloboukový polotovar je vyztužené slaměné kolečko, které se dá koupit přes internet, a pak už potřebujete jen závoje a barevné tyly, vzrušující peříčka nebo zbytky krajek, kousek luxusního saténu či hebký samet a korálky.

Ať už pojmete svůj fascinátor střídmě a budete ho nosit denně jako nedílný vlasový doplněk, nebo dáte přednost výraznějšímu designu, vyplatí se znát pár drobnosti:

  • Závoj fascinátoru by neměl zahalovat tvář a přesahovat přes nos.

  • Je doporučeno zakrývat závojem jen jedno oko.

  • Fascinátor se nosí posunutý na straně hlavy, nebo přímo nad čelem.

  • Zpravidla se nosí na pravé straně hlavy a to z důvodu, že pán vede svou dámu vpravo a dáma na pána svůdně mrká levým očkem, naklání k němu hlavu a není tedy žádoucí šimrat či ohrožovat pána dekorativními prvky na fascinátoru či kloboučku.

  • Dáma by se měla diskrétně informovat o připadné alergii pána na peří.

  • Fascinátory musí opravdu pevně sedět ve vlasech, nesmí sklouznout a nikdy se ve společnosti nesundavají.text a foto: Hana Škorpilová
www.skorpilova.cz

hlavní foto: Konstantin

Archiv časopisu Korálki 2012/05Pomůcky :

kloboučnický slaměný polotovar přírodní barvy - fascinátor - kulatý o průměru 12 cm

10 cm tylu smetanové a zlaté barvy v šíři 90 cm

50 cm francouzského závoje smetanové barvy, nebo plástvového tylu s velkými oky v šíři 24 cm

zlatá kovová čelenka

šicí potřeby: ostrá dlouhá jehla, náprstek, nitě, nůžky, špendlíky

 

Textilní růže


Ze smetanového saténu nastříhejte uhlopříčně šikmé pruhy široké 8 cm. Vzniklé šikmé pruhy látky přehněte podélně na polovinu a stáčejte do roličky, kdy mírným navolňováním vznikne spirála. Drobným stehem ruličku v dolní části postupně pevně ručně jehlou zapošijte. Jemným řasením vznikají překrásné tradiční textilní růže. Spodní část květu pevně čistě zapošijte a začistěte.

Tylové mašle


Proužky tylu složte do mašliček různých velikostí a drobným skrytým stehem prošijte. Tyl nemusíte na rozdíl od tkaných látek stříhat šikmo! Tyl je pružný, dobře se skládá a drží tvar.


 

Na kloboučnický slaměný polotovar si naaranžujte a přišpendlete jednotlivé dekorace. Skrytým stehem, který nesmí být z líce vidět, dekorace pevně přišijte k základu.


 

Fascinátor přišijte na čelenku. Opět myslete na to, aby šití nebylo v lícové strany vidět.


 

Ozdobte fascinátor nezbytným francouzským závojem z plástvového tylu s velkými oky. Závoj lépe naaranžujete, když máte fascinátor na hlavě. Jemně závoj nařaste do vln a pečlivě přišijte.

Decentní, jen mírně fascinující fascinátor můžete podle příležitosti dozdobit i barevným peřím, korálky, anebo ho oživit připnutím zajímavé brože. Může to být třeba korálkový ptáček s oslnivě blyštivými korálky Swarovski.

Různá barevná provedení:

#Oděvy a textil Materiál #Kov #Textil Náročnost #Lehká Technika #Šití
Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí