Přívěsek z lepených tyčinek z Korálki 1/2007

Obtížnost: 2

Vytvořte si jednoduchý přívěsek, který můžete zavěsit na obruč, kůži nebo náušnicový háček.

Materiál a pomůcky: sklíčko požadované velikosti a tvaru - nejlépe s kovovým okrajem a očkem, skleněné tyčinky nebo sekané korálky, pinzeta, vteřinové lepidlo (nebo lepidlo typu Herkules)

K vybranému sklíčku si zvolte skleněné tyčinky požadované barvy a velikosti. Ze začátku se vám určitě bude lépe pracovat s tyčinkami shodných rozměrů - rozmýšlení vzoru není tak náročné a jednotlivé korálky k sobě dubou pekně přisedat.

Na sklíčko si nejprve pomocí pinzety nasucho z tyčinek vyskládáte vzor. Určitě se vyplatí vyzkoušet více variant uspořádání korálků, fantazii se meze nekladou a dokud pracujeme bez lepidla, lze vše vzít zpět. Možná budete mile překvapeni náhodně vzniklou barevnou kombinací. Vzor se nejlépe tvoří postupným umisťovním tyčinek od jendé strany ke druhé. Při vkládání korálků do vznilých "mezer" se může snadno stát, že si neopatrnou manipulací poníčíme již vyskádanou část.

Jakmile budete se vzorem spokojení, můžete se pustit do lepení. Korálky ze sklíčka odstraňte a po jednom je lepte zpátky na sklíčko tak, že lepidlo nanášíte bodově bod každý korálek zvlášť. Při použití vteřinového lepidla půjde práce rychle od ruky a budete-li pracovat čistě, nebude lepidlo na šperku vidět. Pokud se rozhodnete pro lepidlo typu Herkules, je nutné počítat s tím, že se dostane i mezi tyčinky a může být na šperku trochu patrné. Jeho výhodou je ale pomalejší schnutí, které umožňuje poupravit usazení korálků.

Sklíčko s nalepenými korálky nechte dostatečně zaschnout (platí zejména pro Herkules), u větších sklíček se vyplatí i zatížení hmotnějším předmětem po celou dobu schnutí. Pak už jen stačí přívěsek připevnit na obruč nebo lanko, případně dle fantazie doplnit o korálky.

tipy: Zajímavé efekty vznikají kombinováním tyčinek o různé délce a tloušťce, výsledný vzor tak může být velmi dynamický. Je však nutné počítat s tím, že poskládání vzorů z proporčně různých korálků je obtížnější.


Tato technika umožňuje využít kazové korálky - bez dírky, naštípnuté na jedné straně atp..


Použijeme-li dvě menší sklíčka, můžeme si vytvořit velmi efektní náušnice.


text a foto: Barbora Báčová (Barb), www.flickr.com/photo/barbuela/

#Přívěsek Materiál #Korálky Náročnost #Střední Technika #Mozaika #Pro děti
Copyright © 2007-2024 Šárka JiřičnáNastavení soukromí