"Makramé" je slovo arabského původu a označuje třepení, třáseň nebo obrubu. Svůj původ má ve vázání třásní k okrajům tradičních koberců, k němuž se později přidalo i vytváření samostatných uzlových vzorů. Nakonec vznikaly celé drhané textilie, které sloužily pro okrasu ubrusů, oltářních rouch a církevních ornátů.
Existují důkazy, že už od 15. století bylo drhání rozšířeno ve Francii a Itálii. Postupně se dostávalo do celého světa. V 19. století bylo velice populární mezi námořníky, kteří touto technikou vytvářeli nejen dekorativní ale i funkční variace uzlů. S pronikáním techniky do námořní dopravy začal ústup makramé i z této oblasti, ale objevuje se jako umělecké řemeslo. V počátcích minulého století se začaly objevovat různé užitkové předměty, jako opasky, kabely, vodítka, stahovadla, či stínítka, drhané v tradičním provedení a stylu. Vázání uzlů přichází vždy čas od času do módy, protože to není technika zvlášť složitá, ale efektní a vděčná.
text, foto a schémata: Barbora Chovancová
Z archivu časopisu Korálki 4/2012
Helix je latinský názov pre obyčajného slimáčika, ktorého nájdete na záhrade, ale znie to vznešene. Takisto tvar slimačej ulity patrí k najkrásnejším (najkrajším) a v drôtenom šperku k najobľúbenejším. Náramok je vyrobený z postriebreného drôtu technikou Wire Wrapping (alebo Wire Coiling). Výhodou je, že netreba kupovať žiadne hotové komponenty, pretože je celý ručne vyrobený.
text a foto: Katarína Kopecká
Z archivu časopisu Korálki č. 4/2012
Hledáte inspiraci na tvoření s dětmi doma, ve škole či na táboře?
Vyrobte si kouzelný elixír jako přívěsek na krk, který budete mít vždy u sebe, když bude potřeba ;)
Jeho výroba je snadná a zábavná.
Text a foto: Dominika Jiřičná
Třepotání křídel
Přiznám se, že na barevnost tohoto čísla jsem se opravdu těšila. Tyrkysové odstíny v kombinaci s královskou modří jsou má letitá láska. A u ledňáčka je rozsvítila ještě pikantní oranžová! Připravila jsem si soupravu, která nepřichází ani s inovativními postupy, dokonce nevyužívá ani nové tvary korálků. Spíš oprašuje staré osvědčené techniky a nechává vyniknout svěží barevnost.
Obtížnost: 2
Text a foto: Petra Koubová
U Edity Noxys Burianové jsem viděla fialového sloníka, uháčkovala ho pro svou dcerku Emu. Moc se mi líbil a tak jsem se pídila po návodu. Našla jsem ho na holandském webu, přeložila pro sebe a pro vás a slona uháčkovala pro vnuka Tobíka. Určitě nebude poslední, je to rychlé a zábavné :)
Základy háčkování najdete ZDE.
Text a foto: Šárka Rooya
Technika wirewrapping je sice jednoduchá, ale náročná na čas a trpělivost. Ovšem efekt, který vzniká použitím černého drátu, je neoddiskutovatelný. Dalo by se nazvat trojrozměrnou grafikou!
Foamiran zelený, žlutý a světle žlutý velikosti 30x35
šablony
olejový pastel
nůžky, špejle, alobal
tavná pistole a náplň do tavné pistole
Udělala jsem si radost a pořídila šicí stroj-overlock. Měla jsem opravdu veliké štěstí, že na něj jedna paní prostě neměla čas, ani ho nevybalila z krabice a dala ho za polovinu na Letgo. Byl to náhlý impulz, ani jsem se moc nepídila, jukl na mne a byl do tří dnů můj.
Jmenuje se Veronica a trvalo mí víc než rok, než jsem se na něm pustila do šití. Ovšem! Dnes to přišlo, a tak se chci podělit o první dojmy, a taky si pro sebe zaznamenat zkušenosti na příště:) Šila jsem letní sukni.
Přinášíme další z archivních návodů - téma čísla autorce nejvíce ze všeho připomínalo její děti ve chvílích, kdy chodí zalévat jahody. Přicházejí domů celé špinavé, jak si potají uthané jahůdky strkají do pusinek, ale velmi spokojené se svým zahradničením. A nikdy se jí v labyrintu jahodových keříků neztratily.
text a foto: Petra Vinterová