Pro menší vánoční výzdobu, třeba jen větev ve váze, lze využít spojení dvou samostatných komponentů dozdobených střapcem nebo kovovým přívěskem.
Obtížnost: 2
Text a foto: Mirka Křepelková
Hl. foto: Šárka Rooya
Už jste si určitě také všimli nevšedních korálků Triola. I barevné téma jarního čísla Korálki z roku 2015 přímo vybízí k použití právě těchto droboučkých tojúhelníčkových korálků. Tak jsem si s nimi hrála, až z nich vznikly slaďoučké mističky. A z mističek lentilky. Protože jsem ještě pořád neměla dost, vzniklo z lentilek kolečko, které úplně svádí k ochutnání.
Pro případ, že jste se rozhodli vyrobit si jednoduchý cínový šperk sami doma, připravila jsem malý návod, jak na to. Návod jsem napsala co nejsrozumitelněji, ale i tak vám při výrobě mohou některé informace chybět a doporučuji, než se do výroby šperků z cínu pustíte, navštívit kvalitní kurz. Velmi důležitá je také bezpečnost práce, hrot pájky dosahuje velmi vysoké teploty a mohlo by se snadno stát, že se ošklivě popálíte. I kámen se při zpracování rychle nahřeje, pracujte tedy v látkových rukavicích, nebo kámen držte v hadříku. Pozor také na roztavený cín - mohl by vám kápnout na ruku, či oděv. Nedoporučuji pracovat v obytné místnosti, při cínování se uvolňují výpary z cínu i chemikálií, proto je při cínování vhodné pracovat v dobře větrané dílně!
Metodou cínování (někdy se též používá termín Tiffany technika - já tento termín nepoužívám, označuje spíše výrobu vitráží, než šperků), se můžou zpracovávat nejrůznější materiály od minerálů, přes sklo, fosílie, mušle a jiné přírodniny, dřevo, keramiku až k některým polymerovým hmotám. Některé minerály a sklo jsou však na vysoké teploty háklivé a nemusí je dobře snášet. Například křemenné hmoty, fluorit, nebo vinuté sklo, můžete touto metodou zpracování zcela znehodnotit. Doporučuji poradu s odborníkem, než se do zpracování kamenů pustíte.
Alexandra Lysenko pro vás připravila základy techniky, která se vrací v tvořivém světě do módy - drhání neboli macramé. Tento první článek pojednává o založení celé práce, navázání nití.
Na hlavní fotce vidíte náramek z nylonových šňůrek a 3cut Matubo korálků. Návod na něj jsme zveřejnili v časopise Korálki 5/2018.
Mé spony do vlasů vznikly jako z nouze ctnost - moje husté, pevné a dlouhé vlasy se nevešly do běžně prodávaných spon a skřipců, a tak jsem od jehlic a pastelek zapíchaných do drdolu postupně přešla na dráty. Spony jsou mojí srdeční záležitostí, neustále si vymýšlím další tvary a typy a dnes už zdobí spoustu dalších nositelek.
obtížnost: 2
Text a foto: Jana Zapletalová
z archivu časopisu Korálki 2015/1
Tentokrát přinášíme návod na srdce drátované, přesněji vyrobené technikou wire-wrapping. Dá se to přeložit jako „omotávání drátu drátem“. Autorka poprvé šperky vyrobené touto technikou viděla na Fleru a od té chvíle se rozhodla sama se jí více věnovat.
Text a foto: Kateřina Balarinová
www.fler.cz/katerinela
archiv časopisu Korálki 2013/1
Technice wire-wrappingu jsme se věnovali už několikrát, tentokrát přichází autorka s půvabným čistým tvarem ptáčka, který je dozdoben průsvitnými korálky v různých odstínech a velikostech. Protože je malířka, přináší i pár zajímavých tipů ohledně vytváření podkladové kresby pro šperk.
Text a foto: Dana Doubravová
Z archivu časopisu Korálki č.3/2013
Helix je latinský názov pre obyčajného slimáčika, ktorého nájdete na záhrade, ale znie to vznešene. Takisto tvar slimačej ulity patrí k najkrásnejším (najkrajším) a v drôtenom šperku k najobľúbenejším. Náramok je vyrobený z postriebreného drôtu technikou Wire Wrapping (alebo Wire Coiling). Výhodou je, že netreba kupovať žiadne hotové komponenty, pretože je celý ručne vyrobený.
text a foto: Katarína Kopecká
Z archivu časopisu Korálki č. 4/2012
Třepotání křídel
Přiznám se, že na barevnost tohoto čísla jsem se opravdu těšila. Tyrkysové odstíny v kombinaci s královskou modří jsou má letitá láska. A u ledňáčka je rozsvítila ještě pikantní oranžová! Připravila jsem si soupravu, která nepřichází ani s inovativními postupy, dokonce nevyužívá ani nové tvary korálků. Spíš oprašuje staré osvědčené techniky a nechává vyniknout svěží barevnost.
Obtížnost: 2
Text a foto: Petra Koubová
U Edity Noxys Burianové jsem viděla fialového sloníka, uháčkovala ho pro svou dcerku Emu. Moc se mi líbil a tak jsem se pídila po návodu. Našla jsem ho na holandském webu, přeložila pro sebe a pro vás a slona uháčkovala pro vnuka Tobíka. Určitě nebude poslední, je to rychlé a zábavné :)
Základy háčkování najdete ZDE.
Text a foto: Šárka Rooya