Nápad na tento náramek přišel při tvorbě jiného šperku z černých ohňovek. Je elegantní a přesto velmi jednoduchý, tedy určitě bylo jednodušší ho vyrobit, než napsat k němu návod. Techniku čtyřkorálku (RAW) ve třech fázích zvládne opravdu každý.
Text, foto a schémata: Jitka Kozlíková
Z archivu časopisu Korálki 2013/01
V tématické soutěži Zimní královna jste v roce 2012 přisoudili tomuto projektu 3. místo. Kombinuje různé šicí techniky, výsledný šperk působí velmi luxusně. V černočervené barevnosti vzbuzuje pocity vášně, ale zkuste si jej představit i v jiné barevnosti, anebo v kombinaci matných a lesklých korálků. Technika je náročná, ale velmi inspirativní..
Obtížnost: 3
text, foto a schéma: Petra Macigová
z archivu časopisu Korálki 2012/01
Blíží se čas Vánoc a tím i rozhodování, jak a čím obdarovat své blízké. Vytvořit jako dárek náhrdelník, náramek, náušnice, brož atd. je pro korálkářku asi samozřejmostí. Ale co takhle vytvořit vlastní šperkovnici?
Z archivu časopisu Korálki 2012/1
Pro menší vánoční výzdobu, třeba jen větev ve váze, lze využít spojení dvou samostatných komponentů dozdobených střapcem nebo kovovým přívěskem.
Obtížnost: 2
Text a foto: Mirka Křepelková
Hl. foto: Šárka Rooya
Už jste si určitě také všimli nevšedních korálků Triola. I barevné téma jarního čísla Korálki z roku 2015 přímo vybízí k použití právě těchto droboučkých tojúhelníčkových korálků. Tak jsem si s nimi hrála, až z nich vznikly slaďoučké mističky. A z mističek lentilky. Protože jsem ještě pořád neměla dost, vzniklo z lentilek kolečko, které úplně svádí k ochutnání.
Pro případ, že jste se rozhodli vyrobit si jednoduchý cínový šperk sami doma, připravila jsem malý návod, jak na to. Návod jsem napsala co nejsrozumitelněji, ale i tak vám při výrobě mohou některé informace chybět a doporučuji, než se do výroby šperků z cínu pustíte, navštívit kvalitní kurz. Velmi důležitá je také bezpečnost práce, hrot pájky dosahuje velmi vysoké teploty a mohlo by se snadno stát, že se ošklivě popálíte. I kámen se při zpracování rychle nahřeje, pracujte tedy v látkových rukavicích, nebo kámen držte v hadříku. Pozor také na roztavený cín - mohl by vám kápnout na ruku, či oděv. Nedoporučuji pracovat v obytné místnosti, při cínování se uvolňují výpary z cínu i chemikálií, proto je při cínování vhodné pracovat v dobře větrané dílně!
Metodou cínování (někdy se též používá termín Tiffany technika - já tento termín nepoužívám, označuje spíše výrobu vitráží, než šperků), se můžou zpracovávat nejrůznější materiály od minerálů, přes sklo, fosílie, mušle a jiné přírodniny, dřevo, keramiku až k některým polymerovým hmotám. Některé minerály a sklo jsou však na vysoké teploty háklivé a nemusí je dobře snášet. Například křemenné hmoty, fluorit, nebo vinuté sklo, můžete touto metodou zpracování zcela znehodnotit. Doporučuji poradu s odborníkem, než se do zpracování kamenů pustíte.
Nové dvoudírkové korálky TRIOS jsou zábavné a hravé a stejný je i přívěsek Claire, který díky nim vznikl. Můžete si ušít buď blýskavou variantu s rivolí uprostřed a nebo jen jednoduchý donut s dírkou, který snadno využijete jako komponent pro další tvoření.
Hrajte si s barvami a kombinacemi a sami rozhodněte, jak hotový přívěsek využít.
www.qitko-hobby.cz
Zpracovala: Marta "Qítko" Nevrlá
Alexandra Lysenko pro vás připravila základy techniky, která se vrací v tvořivém světě do módy - drhání neboli macramé. Tento první článek pojednává o založení celé práce, navázání nití.
Na hlavní fotce vidíte náramek z nylonových šňůrek a 3cut Matubo korálků. Návod na něj jsme zveřejnili v časopise Korálki 5/2018.
Mé spony do vlasů vznikly jako z nouze ctnost - moje husté, pevné a dlouhé vlasy se nevešly do běžně prodávaných spon a skřipců, a tak jsem od jehlic a pastelek zapíchaných do drdolu postupně přešla na dráty. Spony jsou mojí srdeční záležitostí, neustále si vymýšlím další tvary a typy a dnes už zdobí spoustu dalších nositelek.
obtížnost: 2
Text a foto: Jana Zapletalová
z archivu časopisu Korálki 2015/1
Tentokrát přinášíme návod na srdce drátované, přesněji vyrobené technikou wire-wrapping. Dá se to přeložit jako „omotávání drátu drátem“. Autorka poprvé šperky vyrobené touto technikou viděla na Fleru a od té chvíle se rozhodla sama se jí více věnovat.
Text a foto: Kateřina Balarinová
www.fler.cz/katerinela
archiv časopisu Korálki 2013/1