Svátek svatého Valentýna se slaví každoročně 14. února. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce jako symbolu lásky. Srdíčkový motiv tedy nesmí chybět v žádném ze zimních čísel časopisu Korálky, abyste své srdce stihly do února vyrobit! Ať už se stane dekorací, přívěskem na krk, na kabelku... a nebo ho chcete darovat jako připomenutí lásky či přátelství.
Autor: Alexandra Lysenko
Archiv časopisu Korálki 2O12/1
Náhrdelník, tvořený z malých hvězdiček, které jako pavučina vytváří krásnou ozdobu dekoltu, je černý jako noc a autorka jej pojmenovala Midnight. V překladu to znamená půlnoční, protože vznikl právě o půlnoci, kdy přemítala o blížících se Vánocích, mrazivých dnech a tmavých zimních nocích.
obtížnost: 2
text a foto: Pavlína Fišerová
hlavní foto: Konstantin
Potřebujete ozvláštnit nenápadné šaty? Vyrobte si tento náramek, jehož základem je síťka a který je přes svou jednoduchost velmi efektní. Jistě bude slušet každé ručce…
Obtížnost: 2
text a schéma: Vendula Burkertová
foto: Konstantin
z archivu časopisu Korálki 2012/1
Tento návod má sloužit spíše jako inspirace. Ukazujeme v něm, jak jednoduše vyrobit základní květ technikou opalování textilního materiálu. Použití takového květu je velmi široké, samozřejmě záleží nejvíce na vaší tvořivosti a fantazii.
Text a foto: Ivana Wiesnerová
Obtížnost 1
Z archivu časopisu Korálki 2013/1
Nápad na tento náramek přišel při tvorbě jiného šperku z černých ohňovek. Je elegantní a přesto velmi jednoduchý, tedy určitě bylo jednodušší ho vyrobit, než napsat k němu návod. Techniku čtyřkorálku (RAW) ve třech fázích zvládne opravdu každý.
Text, foto a schémata: Jitka Kozlíková
Z archivu časopisu Korálki 2013/01
V tématické soutěži Zimní královna jste v roce 2012 přisoudili tomuto projektu 3. místo. Kombinuje různé šicí techniky, výsledný šperk působí velmi luxusně. V černočervené barevnosti vzbuzuje pocity vášně, ale zkuste si jej představit i v jiné barevnosti, anebo v kombinaci matných a lesklých korálků. Technika je náročná, ale velmi inspirativní..
Obtížnost: 3
text, foto a schéma: Petra Macigová
z archivu časopisu Korálki 2012/01
Pro menší vánoční výzdobu, třeba jen větev ve váze, lze využít spojení dvou samostatných komponentů dozdobených střapcem nebo kovovým přívěskem.
Obtížnost: 2
Text a foto: Mirka Křepelková
Hl. foto: Šárka Rooya
Už jste si určitě také všimli nevšedních korálků Triola. I barevné téma jarního čísla Korálki z roku 2015 přímo vybízí k použití právě těchto droboučkých tojúhelníčkových korálků. Tak jsem si s nimi hrála, až z nich vznikly slaďoučké mističky. A z mističek lentilky. Protože jsem ještě pořád neměla dost, vzniklo z lentilek kolečko, které úplně svádí k ochutnání.
Technice wire-wrappingu jsme se věnovali už několikrát, tentokrát přichází autorka s půvabným čistým tvarem ptáčka, který je dozdoben průsvitnými korálky v různých odstínech a velikostech. Protože je malířka, přináší i pár zajímavých tipů ohledně vytváření podkladové kresby pro šperk.
Text a foto: Dana Doubravová
Z archivu časopisu Korálki č.3/2013
"Makramé" je slovo arabského původu a označuje třepení, třáseň nebo obrubu. Svůj původ má ve vázání třásní k okrajům tradičních koberců, k němuž se později přidalo i vytváření samostatných uzlových vzorů. Nakonec vznikaly celé drhané textilie, které sloužily pro okrasu ubrusů, oltářních rouch a církevních ornátů.
Existují důkazy, že už od 15. století bylo drhání rozšířeno ve Francii a Itálii. Postupně se dostávalo do celého světa. V 19. století bylo velice populární mezi námořníky, kteří touto technikou vytvářeli nejen dekorativní ale i funkční variace uzlů. S pronikáním techniky do námořní dopravy začal ústup makramé i z této oblasti, ale objevuje se jako umělecké řemeslo. V počátcích minulého století se začaly objevovat různé užitkové předměty, jako opasky, kabely, vodítka, stahovadla, či stínítka, drhané v tradičním provedení a stylu. Vázání uzlů přichází vždy čas od času do módy, protože to není technika zvlášť složitá, ale efektní a vděčná.
text, foto a schémata: Barbora Chovancová
Z archivu časopisu Korálki 4/2012